Türkiye'den Danimarka'ya yapılan işçi göçleri 1960-1985
Labor migration from Turkey to Denmark 1960-1985
- Tez No: 946059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa ülkeleri, savaşın getirdiği demografik ve ekonomik zorluklarla başa çıkabilmek amacıyla, farklı ülkelerden işçilere alım politikalar geliştirmiştir. 1960-1985 yılları arasında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başta olmak üzere, farklı ülkelerden Avrupa'ya yoğun bir işçi göçü gerçekleşmiştir. Türk işçileri, Avrupa'ya göç ederken daha yüksek gelir elde etme beklentisiyle yola çıkmıştır. Bu süreçte Almanya, başta gelen göç destinasyonlarından biri olurken, Danimarka da önemli bir alıcı ülke olmuştur. Danimarka, Türk işçilerini özellikle sanayi sektöründe çalıştırmak üzere ülkesine kabul etmiştir. Türk işçilerinin göçü, sadece iş gücü ihtiyacını karşılamakla kalmamış, aynı zamanda her iki ülkenin ekonomilerinin toparlanmasında katkıda bulunmuştur. Türkler, zamanla ailelerini de yanlarına alarak kalıcı bir yerleşim düzeni kurmuştur. Geçici bir süreliğine göç eden Türklerin birçoğu Danimarka'da yaşamaya devam ederken bazıları ise Türkiye'ye geri dönmüştür. Danimarka'ya göç eden Türkler için yeni bir hayata başlamak çeşitli zorluklar barındırmıştır. Danimarka'da Türklerin yeni düzene alışma süreci haricinde, konaklama, dil problemi, eğitim durumu, dinî farklılıklar gibi faktörler, Türklerin toplumsal entegrasyon sürecini zorlaştıran unsurlar olmuştur. Bununla birlikte, her iki toplum arasında orta yolu bulma çabaları sonucunda, bu zorluklar zamanla aşılmıştır. Danimarka'da yaşayan Türkler, kendi kültürel ve dinî değerlerini koruyup, iki kültür arasında bir denge kurmuştur. Bu entegrasyon süreci, Türklerin Danimarka'daki hem iş hayatını hem de sosyal yaşamlarını kolaylaştırmıştır. Bu araştırmada, Türkiye'den Danimarka'ya işçi göçün tarihsel süreci sunulmuştur. Buraya göç eden Türklerin iş hayatı ve karşılaştığı farklılıklar sözlü tarih yöntemiyle ele alınmıştır. Ayrıca Danimarka'daki Türklerin gündelik hayatı, röportajlar ile analiz edilmiştir. Türklerin göçü ve Danimarka'da yaşamın nasıl olduğu aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, European countries developed policies to receive workers from different countries to overcome the demographic and economic difficulties brought about by the war. Between 1960 and 1985, there was an intensive labour migration to Europe from different countries, particularly from the citizens of the Republic of Turkey. While migrating to Europe, Turkish workers set out with the expectation of earning higher incomes. In this process, Germany became one of the leading migration destinations, while Denmark became an important receiving country. Denmark accepted Turkish workers, especially in the industrial sector. The migration of Turkish workers did not only provide the need for labor force, but also supported the recovery of the economies for both countries. Over time, Turks have established permanent settlements, taking their families with them. Many Turks who migrated temporarily continued to live in Denmark and some returned to Turkey. For Turkish people who migrated to Denmark, started a new life and got different challenges. Apart from the process of acclimatization of Turkish people in Denmark, factors such as housing, language problems, educational status, and religious differences, made the social integration process for Turkish people difficult. These difficulties between both societies have been solved over time. Turkish people living in Denmark have been kept their own cultural and religious values and established a balance between two cultures. This integration process has simplified the work and social life for Turkish people in Denmark. In this study, the historical process of labour migration is presented. The work life of Turkish people who migrated to Denmark and the differences they encountered were analyzed through living history method. In this research, the daily life of Turks in Denmark was analyzed through interviews. The migration of Turkish people and the life in Denmark has been explained.