Expatların kültürel zekalarının örgüt performansı üzerindeki etkisi
The effect of cultural intelligence of expats on organisational performance
  1. Tez No: 946060
  2. Yazar: SEFA KARAKELLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Artan küreselleşme ve hızla gelişen teknoloji sayesinde kuruluşlarda çok kültürlü ortamlar oldukça yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Küresel duvarların yıkılması ile çok kültürlü ortamların birçok kuruluş için oldukça faydası varken bazılarında ise büyük zorluklara sebebiyet verebilmektedir. Bu büyük şirketlerin karşılaştığı zorluklardan birisi de çok kültürlü ortamları etkin bir şekilde yönetmektir. Kuruluşlar için oldukça zor olan bu çok kültürlü ortamı yönetme konusunda kültürel zekâ kavramı dikkat çekmektedir. Kuruluşlar için oldukça önemli kavramlardan birisi olan kültürel zekâ kavramı, kültürler arası bağlamlarda çalışan kuruluşların liderlerinin bu tür ortamlarda etkili iletişim kurabilmeleri için gerekli olan önemli bir sosyal beceridir. Bu kapsamda örgütsel yapı, bir kuruluşta bu tür becerilerin geliştirilmesinde ve teşvik edilmesinde etkin bir rol oynadığı görülmektedir. Dolayısıyla bu kuruluşlarda çalışan expatlar, kültürel bilgi eksikliği ve yabancı kültüre uyum sağlamadaki güçlükler nedeniyle zorlayıcı bir görev olan farklı kültürlerden oluşan bir ortamda çalışmaktadırlar. Bu durum ise onların örgütsel performanslarını etkileyebilmektedir. Özellikle ülkemizde faaliyet gösteren Türk Hava Yolları ve Unilever gibi büyük firmalarda expatlar daha fazla olabilmektedir. Bu nedenle, bu çalışma expatların kültürel zekâlarının örgütsel performans üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Yapılan çalışma sonucunda expatların kültürel zekalarının örgütsel performans üzerindeki etkisi incelenmiştir. Analiz sonucuna göre ana hipotez kabul edilirken bazı alt hipotezler ise reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to increasing globalization and rapidly developing technology, multicultural environments have become quite common in organizations. With the breakdown of global walls, multicultural environments can be very beneficial for many organizations, but can cause great difficulties for others. One of the challenges faced by these large companies is to effectively manage multicultural environments. The concept of cultural intelligence draws attention in managing this multicultural environment, which is very difficult for organizations. Cultural intelligence, which is one of the most important concepts for organizations, is an important social skill required for leaders of organizations working in cross-cultural contexts to communicate effectively in such environments. In this context, organizational structure seems to play an active role in developing and encouraging such skills in an organization. Therefore, expats working in these organizations work in an environment of different cultures, which is a challenging task due to lack of cultural knowledge and difficulties in adapting to the foreign culture. This situation may affect their organizational performance. Especially in large companies such as Turkish Airlines and Unilever operating in our country, there may be more expats. Therefore, this study aims to investigate the impact of cultural intelligence of expats on organizational performance. As a result of the study, the effect of cultural intelligence of expats on organisational performance was examined. According to the results of the analysis, while the main hypothesis is accepted, some sub-hypotheses are rejected.