Depremden sonra kadına yönelik şiddet ve ilişkili faktörler
Violence against women and related factors after the earthquake
- Tez No: 946061
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrasında depremden etkilenen bölgelerde yaşayan kadınların eş şiddetine maruz kalma sıklığını ve bununla ilişkili faktörleri ele almaktadır. Araştırma kesitsel tipte yürütülmüş olup, konteyner kentlerdeki psikososyal destek merkezlerine başvuran 18 yaş ve üzeri, okuma-yazma bilen 320 evli kadın üzerinde yapılmıştır. Verinin toplanmasında sosyo-demografik bilgi formu, Kadına Yönelik Eş Şiddeti Ölçeği ve Genel Sağlık Anketi-12 kullanılmıştır. Kadınların fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalma sıklığının %11,9 ile %57,8 arasında değiştiği saptanmıştır. Kadının yaşadığı yeri fiziksel açıdan güvenli hissetme durumunun, sosyal destek algısının ve ruhsal semptom düzeyinin eş şiddetiyle bağımsız ilişkisi saptanmıştır (P0.05). Elde edilen bulgular, afet müdahale planlamasında kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik girişimlerin yer almasının, psikososyal destek birimlerine başvuran tüm kadınlarda şiddet taramasının yapılmasının, sosyal destek mekanizmalarının geliştirilmesinin ve travmatik stres düzeyinin kontrolü için psikolojik ilk yardım ve psikoeğitim çalışmalarının her iki cinsiyeti de içerecek şekilde yaygınlaştırılmasının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the frequency of exposure to intimate partner violence and the factors associated with it among women living in earthquake-affected areas after the 2023 Kahramanmaraş earthquakes. The study was cross-sectional and 320 literate married women aged 18 years and over who applied to psychosocial support centers in container cities were included in the study. Socio-demographic information form, Spousal Violence Against Women Scale and General Health Questionnaire-12 were used to collect the data. The frequency of women's exposure to physical, sexual, psychological and economic violence was found to vary between 11.9% and 57.8%. Feeling physically safe where the woman lives, perception of social support and mental symptom level independently affect violence (P0.05). The findings obtained show the importance of including interventions for the prevention of violence against women in disaster response planning, conducting violence screening in all women applying to psychosocial support units, developing social support mechanisms, and expanding psychological first aid and psychoeducation activities to include both genders for the control of traumatic stress level.