Çiftlikten sofraya Salmonella spp'nin sığır karkaslarına bulaşma kaynaklarının değerlendirilmesi ve karakterizasyonu
Evaluation and characterization of sources of tranmission farm to table Salmonella spp. to bovine carcasses
  1. Tez No: 946073
  2. Yazar: ALP EMRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı (Veterinerlik)
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Marmara Bölgesi'nde yer alan sığır mezbahaları ve et entegre tesislerinden alınan örnekler kullanılarak Salmonella spp.'nin bulaşma kaynaklarının belirlenmesi, serotiplerin karakterizasyonu ve antibiyotik direnç profillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, Kasım 2021- Eylül 2023 tarihleri arasında toplam 336 adet swab örneği toplanmıştır. Bu örneklerin 179'ü karkas yüzeylerinden, 157'si ise gıda ile temas eden yüzeylerden alınmıştır. Örnekleme ve analizler, ISO 18593:2018 ve ISO 6579-1 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. İzolasyon sürecinde ön zenginleştirme, selektif zenginleştirme ve biyokimyasal doğrulama adımları uygulanmış; şüpheli koloniler moleküler analiz yöntemi ile doğrulanmıştır. Salmonella spp. pozitif numunelerde serotiplendirme işlemleri tamamlanmış ve antibiyotik direnç profilleri disk difüzyon yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışmada, farklı serotiplerin antibiyotiklere duyarlılık ve dirençlilik oranları Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (EUCAST) ve CLSI kriterlerine göre analiz edilmiştir. Bulgular, mezbahalardan ve et entegre tesislerinden alınan örneklerde Salmonella spp. prevalansının farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Mezbahalardan alınan örneklerin %0,44'ünde Salmonella spp. tespit edilirken, et entegre tesislerinden alınan örneklerde Salmonella spp.'ye rastlanmamıştır. Antibiyotik direnç analizleri sonucu tespit edilen suşun Amoksisilin-Klavulanik Asit, Pefloksasin, Tetrasiklin, Kloramfenikol gibi antibiyotiklere karşı yüksek direnç oranları olduğunu göstermiştir. Çalışma sonucu tespit edilen Salmonella Typhimurium türüne ait izolatın çoklu antibiyotik direncine sahip olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, bölgedeki sığır mezbahalarında ve et entegre tesislerinde Salmonella spp.'nin varlığı ve antibiyotik dirençliliği ile ilgili önemli bilgiler sağlamaktadır. Bu bulguların, gıda güvenliği standartlarının iyileştirilmesi ve Salmonella spp.'nin kontrolüne yönelik stratejilerin geliştirilmesinde rehber olabileceği düşünülmektedir. Çalışma, gıda kaynaklı patojenlerin neden olduğu halk sağlığı risklerinin azaltılmasına yönelik politikaların oluşturulmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the transmission sources, characterisation of serotypes and antibiotic resistance profiles of Salmonella spp. using samples taken from cattle slaughterhouses and meat integrated facilities in the Marmara Region. Within the scope of the study, a total of 336 swab samples were collected between November 2021 and September 2023. Of these samples, 179 were taken from carcass surfaces and 157 were taken from food contact surfaces. Sampling and analyses were performed in accordance with ISO 18593:2018 and ISO 6579-1 standards. Pre-enrichment, selective enrichment and biochemical confirmation steps were applied in the isolation process; suspicious colonies were confirmed by molecular analysis method. Serotyping procedures were completed in Salmonella spp. positive samples and antibiotic resistance profiles were evaluated by disc diffusion method. Antibiotic susceptibility and resistance rates of different serotypes were analysed according to the European Society for Clinical Microbiology and Infectious Diseases (EUCAST) and CLSI criteria. The results revealed that the prevalence of Salmonella spp. varied in samples from slaughterhouses and meat integrated facilities. Salmonella spp. was detected in 0.44% of the samples taken from slaughterhouses, while Salmonella spp. was not detected in the samples taken from meat integrated facilities. Antibiotic resistance analyses showed that the isolate had high resistance rates against antibiotics such as Amoxicillin-Clavulanic Acid, Pefloxacin, Tetracycline, Chloramphenicol. Salmonella Typhimurium isolate was found to have multiple antibiotic resistance. The results obtained provide important information on the presence and antibiotic resistance of Salmonella spp.in cattle slaughterhouses and meat integrated facilities in the region. It is thought that these findings can be a guide for improving food safety standards and developing strategies for the control of Salmonella spp. The study contributes to the formulation of policies to reduce public health risks caused by foodborne pathogens