Çocukların ve ebeveynlerinin enneagram mizaç tipleri ile ağız diş sağlığı alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between enneagram temperament types of children and their parents and oral health habits
- Tez No: 946100
- Danışmanlar: PROF. DR. HALENUR ALTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Amaç: Mizaç, bireyin duygusal doğasının karakteristik özelliklerini, olaylara tepki gücü ve hızını belirleyen bir kavramdır. Çocuğun psikolojik ve davranışsal özellikleri, yaşı, mizacı, ebeveyn etkisi çocuğun diş hekimi kliniğindeki davranışını ve ağız diş sağlığı ile ilgili alışkanlıklarını etkileyen faktörlerdir. Bir çocuğun mizacının diş çürüğü ve oral hijyen üzerinde doğrudan veya dolaylı bir risk faktörü olabileceği kanıtlarla desteklenmektedir. Çalışmamızın amacı, çocukların ve ebeveynlerinin Enneagram mizaç tipleri ile ağız diş sağlığı ve genel hijyen alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne başvuran 9-12 yaş aralığındaki çocuklar ve ebeveynleri olmak üzere 300 birey dahil edildi. Çocuklar ve ebeveynlerine Enneagram Mizaç Testi uygulandı. Ebeveynlere Beck Depresyon Envanteri ile ebeveynlerin depresyon düzeyleri belirlendi. Ağız diş sağlığı ve genel hijyen alışkanlıkları ile ilgili 13 ebeveyn, 13 çocuk sorusu içeren 26 soruluk anketimiz ebeveynler tarafından dolduruldu. Çocukların ağız içi muayenesi yapılarak DMFT/dmft ve periodontal indekslerin (Plak İndeksi ve Gingival İndeks) kaydedildi. Veriler R programı ile analiz edildi. İstatistiksel analizde Fisher's Exact Testi, Poisson regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Temperament is a concept that defines the characteristic features of an individual's emotional nature, including the strength and speed of their responses to events. A child's psychological and behavioral traits, age, temperament, and parental influence are factors that affect the child's behavior in the dental clinic and their habits related to oral and dental health. It is supported by evidence that a child's temperament may be a direct or indirect risk factor for dental caries and oral hygiene. The aim of our study is to examine the relationship between the Enneagram temperament types of children and their parents and their oral and dental health as well as general hygiene habits. Material Method: Our study included 300 individuals, consisting of children aged 9 to 12 and their parents, who applied to the Department of Pediatric Dentistry at the Faculty of Dentistry, Necmettin Erbakan University. The Enneagram Temperament Test was administered to both the children and their parents. The Beck Depression Inventory was used to determine the level of depression in parents. A questionnaire consisting of 13 questions for parents and 13 questions for children regarding oral and dental health and general hygiene habits was completed by the parents. An intraoral examination was performed on the children, and DMFT/dmft scores and periodontal indices (Plaque Index and Gingival Index) were recorded. The data were analyzed using the R programming language. Fisher's Exact Test and Poisson regression analysis were used for statistical analysis.