Primer boş sella sendromlu hastalarımızın klinik, radyolojik ve hormonal özellikleri: Tek merkez deneyimi
Clinical, radiological and hormonal characteristics of our patients with Primary empty sella syndrome: A single-center experience
  1. Tez No: 946103
  2. Yazar: ADEM KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Primer boş sella (PBS) asemptomatik erişkinlerde sık görülen rastlantısal bir radyolojik bulgudur. Amacımız PBS hastalarının klinik, radyolojik ve hormonal özelliklerini inceleyerek risk faktörlerini belirlemek ve takip stratejilerine rehberlik etmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya PBS'li 120 hasta dahil edildi. Sosyo-demografik ve klinik veriler (mevcut semptomlar, kronik hastalıklar) ve radyolojik, biyokimyasal ve hormonal veriler hasta dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. Sella turcica'nın morfometrik ölçümleri, boyutları ve hipofiz yüksekliği hipofiz manyetik rezonans görüntülerinden alındı. Sella hacmi = 0,52 x (Uzunluk x Genişlik x Derinlik) mm³ formülü kullanılarak hesaplandı. Sella turcica beyin omurilik sıvı hacmine ve hipofiz yüksekliğine göre hastalar parsiyel ve total PBS olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar ayrıca hipofiz yetmezliğinin ciddiyetine göre izole hormon eksikliği, hipopitüitarizm veya panhipopitüitarizm olarak sınıflandırıldı. Bulgular: Çalışma grubunun %83,3'ünde hormon eksikliği saptandı. En sık nedenler büyüme hormonu eksikliği ve santral hipogonadizmdi (%74/%72). İki grup arasında hipofiz yetmezliği açısından fark yoktu. Ancak, panhipopitüitarizm total PBS grubunda daha yaygındı (%60,5/30,5). PBS kadınlarda daha sık saptanırken, hem genel hem de ciddi hormon eksikliği oranı erkeklerde daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: Primary empty sella (PES) is a common incidental radiological finding in asymptomatic adults. Our aim was to examine the clinical, radiological and hormonal characteristics of patients with PES to identify risk factors and to guide follow-up strategies. Material and methods: The study included 120 patients with PES. Socio-demographic and clinical data (current symptoms, chronic diseases) and radiological, biochemical and hormonal data were obtained retrospectively from patient files. Morphometric measurements of the sella turcica, its dimensions and pituitary height were analysed from pituitary magnetic resonance images. Sella volume was calculated using the formula = 0.52 x (Length x Diameter x Width) mm³. According to sella turcica cerebrospinal fluid volume and pituitary height, patients were divided into two groups as partial and total PES. Patients were further classified as isolated hormone deficiency, hypopituitarism or panhypopituitarism according to the severity of pituitary insufficiency. Results: Hormone deficiency was found in 83.3% of the study group. The most common causes were growth hormone deficiency and central hypogonadism (74%/72%). There was no difference between the two groups in terms of pituitary insufficiency. However, panhypopituitarism was more common in the total PES group (60.5%/30.5%). PES was more common in women, while both general and severe hormone deficiency were more common in men.