İlkokul öğrencilerinin en çok izlediği çizgi filmlerin matematiksel düşünme bağlamında incelenmesi
Examination of the most watched cartoons by primary school students in the context of mathematical thinking
- Tez No: 946173
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, ilkokul öğrencilerinin en çok izlediği çizgi filmleri matematiksel düşünme becerileri bağlamında kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Çocukların medya tüketim alışkanlıkları göz önünde bulundurulduğunda, popüler çizgi filmlerin içeriğinin matematiksel düşünmeyi nasıl etkilediği sorgulanmaktadır. Problemin çözülmesi, mantıksal çıkarım, sayı duyusu, mekânsal düşünme ve örüntü oluşturma gibi matematiksel becerilerin bu çizgi filmler aracılığıyla geliştirilebileceği değerlendirildiğinde çizgi filmlerin eğitim aracı olarak kullanılmasının önemi de artmaktadır. Araştırma nitel bir yöntemle, ilkokul öğrencilerinin en çok izlediği çizgi filmlerin analizi yapılarak gerçekleştirilmiştir. Belirlenen çizgi filmler, çocukların izleme alışkanlıkları doğrultusunda anketler ile tespit edilerek ve içerik analizi ile matematiksel öğeler bakımından değerlendirilmiştir. Çizgi filmlerde yer alan matematiksel unsurların, çocukların mantıksal düşünmesini ve problem çözme becerilerini geliştirmeye katkı sağladığına dair bulgular elde edilmiştir. Sonuçlar arasında ilkokul öğrencilerinin en çok izlediği çizgi filmlerin öğrencilerin matematiksel düşünme becerilerini olumlu yönde etkileyecek öğeler içerdiği ancak yeterli düzeyde olmadığı söylenebilir. Elde edilen bulgularla, matematik öğretiminde çizgi filmlerin nasıl daha etkili kullanılabileceğine dair öneriler sunarak, eğitim materyallerinin pedagojik değerini artırmaya yönelik önemli çıkarımlar sağlamak hedeflenmiştir. Ayrıca, öğretmenler ve veliler için çocukların ne tür çizgi filmler izlemesi konusunda farkındalık sağlanması bakımından da önemlidir. Çalışmanın bulguları çizgi film yapımcıları ve eğitim politikası oluşturan kurumlar açısından da kritik öneme sahiptir. Medya içeriklerinin eğitimdeki rolünün arttırılması ve özellikle ilkokul öğrencileri için daha öğretici ve hayatın içinden ve matematiksel düşünme becerilerinin arttırılmasına yönelik ürünlerin yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the cartoons most frequently watched by primary school students in the context of mathematical thinking skills. Considering children's media consumption habits, it is questioned how the content of popular cartoons influences mathematical thinking. Considering that mathematical skills such as problem solving, logical inference, number sense, spatial thinking, and pattern formation can be developed through these cartoons, the importance of using cartoons as educational tools increases. The research was conducted using a qualitative method by analyzing the cartoons most frequently watched by primary school students. The selected cartoons were identified through surveys based on children's viewing habits and evaluated for mathematical elements through content analysis. Findings were obtained that the mathematical elements in the cartoons contribute to the development of children's logical thinking and problem-solving skills. The results suggest that the cartoons most frequently watched by primary school students contain elements that positively influence students' mathematical thinking skills, but they are not sufficient. The findings aim to provide important implications for enhancing the pedagogical value of educational materials by offering suggestions for how to use cartoons more effectively in mathematics teaching. It's also important for teachers and parents to raise awareness about the kinds of cartoons children should watch. The study's findings are also critical for cartoon producers and education policymakers. It's recommended that the role of media content in education be expanded, and that products be more educational, engaging with real-life situations, and fostering mathematical thinking skills, particularly for elementary school students.