Hz Musa kıssasında Israiloğullarının ve Kıptilerin nankörlükleri
The ingratitude of the Israelites and Kiptians in the story of prophet Moses
- Tez No: 930742
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yaratılış amacı kulluk olan insanoğlu varlığını, hayatını, geçimini ve her türlü iyiliği Yüce Allah'ın sonsuz rahmetine borçludur. Bunun için insan hayatının bütün safhasında yaratıcısına karşı minnettarlık göstermesi ve şükretmesi gerekmektedir. Ancak insanların çoğunda hâkim olan durum verilen bu nimetlere karşı nankör olmasıdır. Nitekim:“… Kullarımdan şükreden azdır.”(34/Sebe 13) ayetinde bu hakikat anlatmaktadır. Kur'ân-ı Kerim'de Yüce Allah (cc) insanların içinde bulundukları nankörlükler pek çok ayette beyan edilmekdir. İnsanların nankörlükte bulunmalarının pek çok sebebi vardır. Bu tezimizin birinci bölümünde Kur'ân'da nankörlük kavramının ne olduğunu ve nankörlüğü oluşturan sebeplerin tespitini yapmaya çalıştık. Hz Musa'nın kıssasını genel hatlarıyla aktardık. İkinci bölümde ise Hz. Musa kıssasında muhataplarının şahit oldukları onlarca mucize ve musibete rağmen ısrarlarla nankörlükte bulunmalarını ayetler bağlamında araştırdık. Kur'ân'da İsrailoğulları ve Kıbtilerin nankörlüklerinin bu kadar zikredilmesi, geçmişte olmuş bitmiş bir hadiseyi sadece hatırlatmak ya da anlatmak değildir. Temel amaç bütün bu anlatılanlardan ders ve ibret alınmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of creation is to serve, and man owes his existence, life, livelihood and all kinds of goodness to the infinite mercy of Allah Almighty. For this reason, man must show gratitude and be thankful to his Creator at every stage of his life. However, the prevailing situation in most people is that they are ungrateful for these blessings. Indeed, this truth is expressed in the verse:“… Few of My servants are grateful.”(34/Saba 13). In the Quran, Allah Almighty (swt) states the ingratitude of people in many verses. There are many reasons why people are ungrateful. In the first part of this thesis, we tried to determine what the concept of ingratitude is in the Quran and the reasons that create ingratitude. We gave a general outline of the story of Hz. Musa. In the second part, we explained the story of Hz. We have investigated the persistent ingratitude of the addressees in the story of Moses, despite the dozens of miracles and calamities they witnessed, in the context of verses. The fact that the ingratitude of the Israelites and Copts is mentioned so much in the Quran is not just a reminder or narration of an event that happened in the past. The main purpose is to ensure that lessons and lessons are learned from all these narrations.