Aspir bitkisinin bilinirliği ve tüketimine yönelik bir araştırma: Bayburt ili örneği
A research on the awareness and consumption of saspir plant: The case of Bayburt province
  1. Tez No: 946234
  2. Yazar: ATİLLA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, İşletme, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, organik aspir bitkisinin yerel düzeyde daha fazla tanınmasını sağlama ve Bayburt ölçeğinde organik aspir bitkisinin bilinirliği ve tüketimine yönelik araştırma amacıyla yapılmıştır. Aspir bitkisi, organik tarımın önemli bir bileşeni olarak kabul edilmektedir ve bu nedenle doğru yetiştirme koşullarının ve uygun ekim alanlarının belirlenmesi organik tarımın başarısı için kritik bir adımdır. Çalışma kapsamında, aspir bitkisinin Bayburt ölçeğinde bilinirliği ve tüketimine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarının, aspir bitkisine yönelik organik tarımın teşvik edilmesi ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının geliştirilmesi açısından önemli olacağı düşünülmektedir. Bayburt ölçeğinde aspir bitkisinin başarılı bir şekilde yetiştirilmesi, hem çevresel hem de ekonomik faydalar sağlayabilir ve organik tarımın yaygınlaştırılmasına katkı sağlayabilir. Bu nedenle, çalışma sonuçları organik tarım uygulayıcıları, çiftçiler ve yerel yönetimler için faydalı olabilir. Çalışmanın bulgularına bakıldığında ortaya çıkan faktörlerden“satın alma”boyutuna yönelik katılımcıların tutumunun en yüksek ortalamaya;“kullanım”boyutunun ise en düşük ortalamaya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca“farkındalık”ile“kullanım”boyutu arasında en yüksek korelasyonun, yine“satın alma”ile“farkındalık”boyutuyla ise en düşük korelasyonun olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of making organic safflower plant more known at the local level and to investigate the awareness and consumption of organic safflower plant in Bayburt scale. Safflower plant is recognized as an important component of organic agriculture and therefore determining the right growing conditions and suitable cultivation areas is a critical step for the success of organic agriculture. Within the scope of the study, a research was conducted on the awareness and consumption of safflower plant in Bayburt scale. It is thought that the results of this study will be important in terms of promoting organic agriculture for safflower and developing sustainable agricultural practices. Successful cultivation of safflower plant in Bayburt scale can provide both environmental and economic benefits and contribute to the dissemination of organic agriculture. Therefore, the results of the study may be useful for organic agriculture practitioners, farmers and local administrations. When the findings of the study are examined, it is understood that the attitude of the participants towards the“purchase”dimension has the highest mean, while the“use”dimension has the lowest mean. In addition, there is the highest correlation between“awareness”and“use”dimension and the lowest correlation between“purchase”and“awareness”dimension.