Üç boyutlu yazıcıyla ve farklı bilgisayar destekli tasarım ve üretim (CAD-CAM) bloklardan üretilen endokronların kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of the fracture resistance of endocrowns fabricated using three-dimensional printing and various computer-aided design and manufacturing (CAD-CAM) blocks
- Tez No: 946249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DÜZGÜN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamızın amacı; aşırı madde kaybına uğramış, endodontik tedavi görmüş alt molar dişlerde, üç boyutlu yazıcı ve farklı bilgisayar destekli tasarım ve üretim (CAD-CAM) sistemleri kullanılarak üretilen endokron restorasyonların kırılma dayanımlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu bağlamda, restorasyon materyalinin türü ve ferrule varlığının kırılma dayanımı üzerindeki etkisi incelenerek, endokron uygulamalarında en uygun materyal ve preparasyon tasarımının belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda, sağlam 108 adet çekilmiş alt molar diş kullanılmıştır, bunlardan 12 tanesi kontrol grubu olarak ayrıldı. Kalan 96 adet diş ferrule varlığına göre iki gruba ayrılarak restorasyon materyali ve üretim tekniğine göre sekiz alt grupta değerlendirildi. Dişlere kanal tedavisi uygulandıktan sonra ferruleli ve ferrulesiz preparasyonlar yapıldı; periodontal ligament aralıkları simüle edilerek dişler akrilik rezin içine yerleştirildi. Restorasyonlar, CAD-CAM teknolojisi ile eksiltmeli üretim (lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramik, lösitle güçlendirilmiş cam seramik, rezin nanoseramik) ve eklemeli üretim yöntemleri kullanılarak üretildi. Üretilen endokronlar üretici talimatlarına göre simante edilip, ardından evrensel test cihazında aksiyel yönde yükleme ile kırılma dayanımı testine tabi tutuldu. Kırık tipleri gözlemlenerek restorasyon başarısızlık modları analiz edildi ve elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda restorasyonlar için kullanılan materyalin kırılma dayanımı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür (p0,05). Materyal grupları özelinde de başarısızlık tipi dağılımları istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir (p>0,05). Sonuç olarak, çalışmamız, endokron restorasyonlarda kullanılan materyalin kırılma dayanımı ve başarısızlık modları üzerinde belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, özellikle posterior bölgelerde yapılacak restorasyonlarda materyal seçimi ve uygun preparasyon tekniği, restorasyonun uzun dönem başarısını doğrudan etkileyebilmektedir. 3B yazdırılabilen kompozit reçine restorasyonlar eksiltmeli üretilen restorasyonlarla benzer sonuçlar vermiş olup daha fazla klinik ve laboratuvar çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively evaluate the fracture resistance of endocrown restorations fabricated using three-dimensional (3D) printing and various computer-aided design and manufacturing (CAD-CAM) systems in mandibular molars that have undergone endodontic treatment and exhibit extensive loss of tooth structure. In this context, it was intended to determine the most appropriate material and preparation design for endocrown applications by examining the effect of material type and the presence of a ferrule on fracture resistance. In this study, a total of 108 sound mandibular molars were used, 12 of which were assigned to the control group. The remaining 96 teeth were divided into two groups according to the presence or absence of a ferrule and then further subdivided into eight experimental groups based on the restorative material and manufacturing technique. Following root canal treatment, ferrule and non-ferrule preparations were performed; periodontal ligament spaces were simulated, and the teeth were embedded in acrylic resin blocks. The endocrowns were fabricated using subtractive manufacturing with CAD-CAM blocks (lithium disilicate-reinforced glass ceramic, leucite-reinforced glass ceramic, and resin nanoceramic) and additive manufacturing with 3D printable composite resin. The restorations were cemented according to the manufacturers' instructions and subjected to axial load testing using a universal testing machine to evaluate fracture resistance. Fracture types were recorded, and failure modes were analyzed. The data obtained were statistically evaluated. The results of our study demonstrated that the type of restorative material had a statistically significant effect on fracture strength (p0.05). In conclusion, our study demonstrates that the type of restorative material used in endocrown restorations plays a decisive role in fracture resistance and failure modes. Accordingly, in restorations to be performed particularly in posterior regions, the choice of material and an appropriate preparation technique can directly influence the long-term success of the restoration. 3D printed composite resin restorations yielded results comparable to subtractively manufactured restorations, indicating the need for further clinical and laboratory investigations.