High resolution coseismic surface displacement measurements between Çiğli and Hassa along the surface rupture of february 6, 2023 Pazarcık Earthquake
6 Şubat 2023 Pazarcık Depremi (Mw 7.7) Çiğli ve Hassa arasında yüzey kırığı boyunca yüksek çözünürlüklü eşsismik yüzey deformasyonu ölçümleri
- Tez No: 946270
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Katı Yer Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023'te Türkiye'yi etkileyen Mw 7.7 ve Mw 7.6 büyüklüğündeki deprem çiftinin ilk olayına odaklanmaktadır. Deprem çiftinin ilki Pazarcık Depremi, ikincisi ise Elbistan Depremi olarak adlandırılmıştır ve sırasıya 350 km ve 150 km yüzey kırığı oluşturmuşlardır. Bu depremler, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi boyunca, Anadolu Tektonik Plakası'nın batıya hareketine sebep olan iki büyük fay zonundan (Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fayı) Doğu Anadolu Fayı üzerinde meydana gelmiştir. Pazarcık Depremi literatürde Amanos, Pazarcık ve Erkenek Segmentleri olarak adlandırılan segmentleri kırmıştır. Elbistan Depremi ise Sürgü-Çardak Fayı'nın kırılmasıyla meydana gelmiştir. Ayrıca Pazarcık Depremi'nin meydana geldiği Doğu Anadolu Fayı'nın güney ucu olan Amanos Segmenti, Ölü Deniz Fayı ve Doğu Anadolu Fayı kesişiminde bulunduğundan tartışmalı olarak ele alınmaktadır ve bu deprem çiftinin anlaşılması bu tartışma açısından önem kazanmaktadır. Pazarcık Segmenti üzerinde aletsel dönem öncesi meydana gelen 1114 ve 1513 Depremleri ve Amanos Segmenti'nde 1822'de gerçekleşen Mw: 7.5 büyüklüğündeki depremden beri bir deprem kaydedilmemiş olması, bu deprem çifti öncesinde bu segmentlerin bir sismik boşluk oluşturduğuna işaret ediyordu. Ayrıca, 1822 yılında gerçekleşmiş olan depremin bazı çalışmalarda, Doğu Anadolu Fayı'na ait Amanos Segmenti'nde değil, Ölüdeniz Fay Zonu'na ait Yesemek Fayında gerçekleşmiş olduğu belirtilmiştir. Böylece Amanos Segmentinde sismik boşluğun bu depremler öncesinde daha uzun süredir olduğu söylenebilir. Depremin ardından, yüzey kırığı ve kayma dağılımını analiz etmek için uydu tabanlı jeodezik ve uzaktan algılama yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler büyük ölçekli deformasyonu anlamak açısından önemli olsa da, ayrıntılı saha incelemeleri yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma, küçük ölçekli ve detaylı haritalama ile bu eksikliği gidermeyi amaçlamaktadır. Eşsismik deformasyonun haritalanması ve ölçülmesi, fay geometrisinin belirlenmesi, fay segmentleri ve makaslama bölgelerinin analiz edilmesi ve deformasyona uğramış nesnelerden yer değiştirmelerin hesaplanması gerekmektedir. Bu eksikliği gidermek amacıyla, İstanbul Teknik Üniversitesi EarthBeeLab ekibi yüksek çözünürlüklü (
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the first of the 6 February 2023 Kahramanmaraş Earthquake Doublet (Mw:7.7 and Mw: 7.6), Pazarcık Earhquake, that deeply affected Türkiye. After earthquake occured, studies related to satellite based geodetic data and remote sensing data conducted to reveal surface ruptures and slip distribution of these earthquake doublet. Although such studies contribute to bulk deformation analysis, comprehensive field investigations that determine and quantify the coseismic deformation, fault geometry relationships and discrete deformation analysis from offset features are still lacking. Istanbul Technical University, EarthBeeLab carried out a field campaign to produce high-resolution (