Doğu Akdeniz Bölgesi bağ alanlarında Botryosphaeria geriye doğru ölüm hastalığına neden olan türler, yaygınlıkları ve hastalığa karşı endofitik funguslarla mücadele olanaklarının araştırılması
Research on the species causing Botryosphaeria dieback disease in the Eastern Mediterranean Region vineyards, their prevalence and management of the disease using endophytic fungi
- Tez No: 946275
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT SONER AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Botryosphaeria geriye doğru ölüm hastalığı patojenleri bağcılıkta ciddi ekonomik kayıplara neden olabilmektedir. Hastalığa neden olan bu etmenlerin kontrolü için günümüzde etkili bir mücadele yöntemi yoktur. Bitkilerle beraber yaşayıp hastalığa neden olmayan ve endofit olarak adlandırılan bazı mikroorganizmalar bitki hastalıklarına karşı potansiyel biyolojik kontrol etmeni olarak kullanılabilmektedir. Bu çalışmada, Doğu Akdeniz Bölgesi'nde bulunan bağ alanlarında Botryosphaeriaceae türlerini ve yaygınlıklarını belirlemek, asmaları endofitik ve patojenik funguslar açısından incelemek, endofitik fungusların laboratuvar ve arazi koşullarında antagonistik potansiyelini araştırmak ve bunları farklı yöntemlerle bitkiye uygulayarak hastalık şiddetini azaltma potansiyellerini belirlemek amaçlanmıştır. 2021 yılı Eylül-Ekim aylarında toplam 100 bağ alanı incelenmiştir. İncelenen 100 bağın 72'sinde asma gövde hastalıklarıyla ilgili simptomlar gözlemlenmiş hastalığın yaygınlığı % 72, ortalama görülme sıklığı ise %1,1 bulunmuştur. Botryosphaeriaceae familyasına ait 8 farklı türde (Diplodia seriata, Diplodia olivarum, Neofusicoccum parvum, Neoscytalidium dimidiatum, Lasiodiplodia brasiliensis, Botryosphaeria dothidea, Neofusicoccum australe ve Dothiorella omnivora) toplam 42 izolat elde edilmiştir. Cardinal çeşidi dormant asmalarda patojenite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. ikili kültür testleri ile endofitlerin etkinliği değerlendirilmiştir. Potansiyel endofitik funguslar, Penicillium fructuariae-cellae, Penicillium canescens, Aspergillus flavipes, Aspergillus allahabadii ve Trichoderma brevicompactum'un yara koruma performansları, D.seriata, D.olivarum, N.parvum, N.dimidiatum, L.brasiliensis, B.dothidea, N.australe ve D.omnivora'ya karşı sera koşullarında araştırılmıştır. T. brevicompactum en virülent patojen olan N. parvum'a karşı yara koruma denemelerinde %79 - %81,9 arasında değişen oranlarda etkili bulunmuştur. Ayrıca, P. fructuariae-cellae ve P. canescens`in N. parvum'a karşı, sırasıyla %78,8 ve %78,4 oranında yara koruma etkinliği bulunmuştur. T. brevicompactum, arazi denemelerinde N. parvum ve L. brasiliensis'e karşı sırasıyla %69,6 ve %71,8 arasında değişen oranlarda etkinlik göstermiştir. Bu çalışma, alternatif, umut vadeden endofitik fungus türlerinin asmalarda Botryosphaeria türlerine karşı biyolojik mücadele etmeni olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Botryosphaeria dieback pathogens can cause severe economic losses in viticulture. Currently, there is no effective control method against these diseases. However, some microorganisms, known as endophytes, live in plants without any adverse effect, and they can be used as potential biological control agents against plant diseases. This study aimed to determine the species and prevalence of Botryosphaeriaceae in vineyards in the Eastern Mediterranean Region, to examine grapevines for endophytic and pathogenic fungi, to investigate the antagonistic potential of endophytic fungi under both laboratory and field conditions, and to determine their potential to reduce disease severity by treating them to the plant with different methods. A total of 100 vineyard areas were examined in September-October 2021. Symptoms associated with grapevine trunk diseases were observed in 72 of the 100 vineyards examined; Disease prevalence was 72%, and the mean disease incidence was 1.1%. A total of 42 fungi from 8 different species (Diplodia seriata, Diplodia olivarum, Neofusicoccum parvum, Neoscytalidium dimidiatum, Lasiodiplodia brasiliensis, Botryosphaeria dothidea, Neofusicoccum australe and Dothiorella omnivora) belonging to the Botryosphaeriaceae family were obtained. Pathogenicity test were carried out on dormant grapevines variety Cardinal. The activity of endophytes was evaluated with dual culture tests. The wound protection performances of potential endophytic fungi, Penicillium fructuariae-cellae, Penicillium canescens, Aspergillus flavipes, Aspergillus allahabadii and Trichoderma brevicompactum were investigated against D.seriata, D.olivarum, N.parvum, N.dimidiatum, L.brasiliensis, B.dothidea, N.australe and D.omnivora under greenhouse conditions. In wound protection experiments, effects of T. brevicompactum ranged from 79% to 81.9% against N.parvum, the most virulent pathogen, additionally, P. fructuariae-cellae and P. canescens were found to have 78.8% and 78.4% wound protection efficacy against N. parvum, respectively. T. brevicompactum showed efficacy rates of 69.6% and 71.8% against N. parvum and L. brasiliensis, respectively, in field trials. This study indicates that alternative promising endophytic fungal species could be used for the biocontrol of Botryosphaeria dieback in grapevine.