İleri düzeyde İngilizce bilen ve üniversite düzeyinde eğitim alan öğrencilerin okudukları İngilizce ve Türkçe metinleri anlama düzeyleri açısından karşılaştırılması
Comparision of the students-knowing advanced level of English and having received university level of education in terms of their comprehension level of Turkish and English reading passages
- Tez No: 94630
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
68 ÖZET Bu çalışma,“kontrolsuz son-test modeli”olarak adlandırılan“yarı-deneysel”ya da“deneysele yakın”denilen bir yöntem kullanılarak yürütülmüştür. İleri düzeyde yabancı dil bilen üniversite düzeyindeki öğrencilerin anadil ile yabancı dilde okuduğunu anlama düzeyleri karşılaştırmıştır. Bu nedenle, çalışmada kontrol ve deney grupları kullanılmamıştır; ancak yine de deneysel çalışma yöntemlerinden biri olarak kabul edilen ve“GDT”biçiminde ifade edilen, yukarıda adı geçen“kontrolsuz son-test modeli”isimli araştırma modeli kullanılmıştır. (Kaptan, 1995:80) Anadil okuma metinleri için, ülke çapında kullanılan geçerliliği ve güvenilirliği kabul gören LES sınavı eşdeğerinde 30 adet soru; yabancı dildeki (İngilizce) okuma metinleri için ise yine aynı nitelikleri taşıyan 30 adet KPDS sınav sorusu olmak üzere toplam çoktan seçmeli 60 soru kullanılmıştır. Deneklerin tamamı Karaca Dil öğretim Merkezi'nde ileri düzey İngilizce öğrenimi gören üniversite ya da üstü düzeydeki toplam 60 öğrenciden oluşmaktadır. Eşit zaman örneklemli model kullanılarak iki test verilmiş ve her iki dilde de okuduğunu anlama düzeyleri arasındaki korelasyonlar hesaplanmıştır. Sonuçta iki testin sonuçlan arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş; anadilde çok metin okumanın yabancı dildeki okuma başarısını arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
69 ABSTRACT This study is an experimental one aiming at comparing the comprehension levels of students both in their mother tongue and in the foreign language. As for the first language reading comprehension passages, 30“LES”examination questions, the reliability and validity of which are recognized nationwide; and as for the target or second language (which is English in this study) reading comprehension passages, 30“KPDS”examination questions - having the same features as above - have been used, making up 60 multiple choice questions in total. All the subjects in this study, making 60 in total, are all university students or graduates educated or being educated at Turkish medium universities, receiving advanced level of English at“Karaca”Language Center.“Simultaneous”pre and post-tests have been applied and the correlation between the students' reading comprehension levels has been estimated. As a conclusion, a significant relationship between the results of these two tests has been found and it has been observed that reading more in the first language contributes greatly to the reading comprehension levels in the target language