The impact of an online collaborative and reflective professional development program on science teachers' perceptions about the nature of science and instructional practices
Çevrimiçi işbirlikçi ve yansıtıcı mesleki gelişim programının fen bilimleri öğretmenlerinin bilimin doğası anlayışları ve öğretim uygulamaları üzerine etkisi
- Tez No: 946295
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bu çalışma, bir öğretmen mesleki gelişim (PD) programının fen bilimleri öğretmenlerinin bilim doğası (NOS) algıları, öğretim uygulamaları ve NOS'un işbirlikçi çalışması, öğrenimi ve öğretimi üzerine yansımaları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmanın teorik temeli, Erduran ve Dagher'in (2014) Bilim Doğasına Yönelik Aile Benzerliği Yaklaşımı'na (FRA) dayanmaktadır; bu yaklaşım, daha sonra Kaya ve Erduran (2016) tarafından“Yeniden Kavramsallaştırılmış Aile Benzerliği Yaklaşımı”(RFN) olarak adlandırılmıştır. RFN çerçevesi, bilimin bilişsel, epistemik ve sosyo-kurumsal yönlerini kapsar ve fen eğitimi ortamları için pedagojik stratejiler ile pratik uygulamalar sunar. Çalışmada çoklu vaka çalışması tasarımı kullanılmıştır. Dokuz hafta süren ve öncesi ve sonrası veri toplama süreçlerini içeren çevrimiçi PD programı, her hafta üç oturumdan oluşmuştur: (1) RFN kategorilerine ilişkin teorik bilginin işbirlikçi etkinliklerle geliştirilmesi, (2) gruplar halinde ders planı tasarımı ve (3) ders planlarının uygulanmasına yönelik yansıtma ve tartışma. İstanbul'dan altı fen bilimleri öğretmeni çalışmaya katılmıştır. Çalışma öncesi ve sonrası görsel temsiller ve bireysel görüşmeler; süreç boyunca ise ders planları, gözlem formları, haftalık öğretmen günlükleri ve grup tartışmaları gibi çeşitli veri kaynakları kullanılmıştır. Görsel temsil verileri için Yansıtıcı Çizim Analizi (Barak et al., 2023) uygulanırken, diğer veri kaynakları için nitel analiz yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, fen bilimleri öğretmenlerinin PD programı sonrasında RFN kategorilerine dair daha derin bir anlayış geliştirdiğini göstermiştir. Öğretmenler, NOS anlayışlarını öğretim uygulamalarına etkili bir şekilde aktarmış ve NOS'u ders planlarına ve öğretimlerine başarılı bir şekilde entegre etmiştir. Çevrimiçi PD programının işbirlikçi ve yansıtıcı doğasına ilişkin yansımaları olumlu olmuştur. Bu çalışma, öğretmen eğitimi programları, PD programlarının tasarımı, müfredat geliştirme ve gelecekteki araştırmalar için önemli önerilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of a teacher professional development (PD) program on science teachers' nature of science (NOS) perception, their instructional practices, and their reflections on collaborative work, learning, and teaching NOS. The theoretical background of the study is Erduran and Dagher's (2014) Reconceptualized Family Resemblance Approach (FRA) to NOS, which has later been termed“RFN”by Kaya and Erduran (2016). The RFN framework encompasses cognitive, epistemic, and social-institutional aspects of science, offering pedagogical strategies and practical applications for science education settings. A multiple case study design was employed. The online PD program, spanning nine weeks with pre- and post-data collection, included three sessions for each workshop: (1) developing theoretical knowledge related to RFN categories through collaborative activities, (2) designing lesson plans in groups, and (3) reflecting on and discussing the implementation of lesson plans. Six science teachers from Istanbul participated in the study. Diverse data sources were used, including pre- and post-visual representations, pre- and post-individual interviews, lesson plans, observation forms, weekly teacher journals, and group discussions. Reflective Drawing Analysis (Barak et al., 2023) was applied to the visual representation data, while qualitative analysis was used for the other data sources. The results indicated that science teachers developed a more sophisticated understanding of RFN categories following the PD program. Teachers effectively translated their NOS understanding into instructional practices, successfully integrating NOS into their lesson plans and teaching. Their reflection on the online collaborative and reflective nature of the online PD program was positive. The study has significant implications for teacher education programs, the design of PD programs, curriculum development, and future research.