Bir şeyleşme pratiği olarak sharenting
As a practice of reification sharenting
  1. Tez No: 946308
  2. Yazar: BÜŞRA AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN TAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dijital çağ, toplumsal normların ve bireysel kimliklerin yeniden şekillenmesine neden olurken, ebeveynlerin çocuklarına dair anları sosyal medyada paylaşması anlamına gelen“Sharenting”pratiğini gündeme taşımıştır. Bu çalışmada, Sharenting'in ebeveynler, çocuklar ve aile ilişkileri üzerinde şeyleşme ve metalaşma süreçlerini tetiklediğini savunmaktadır. Literatürde Sharenting üzerine çeşitli çalışmalar bulunmakla birlikte, bu kavramın tüketim kültürü ve şeyleşme bağlamında sistematik bir şekilde ele alınmamış olması, çalışmayı özgün kılmaktadır. Nitel analiz yönetimiyle gerçekleştirilen bu araştırma, fenomen annelerin sosyal medya paylaşımlarını analiz ederek, tüketim kültürüne nasıl hizmet ettiklerini ve takipçilerinin“FoCAN (Fear of Consumer Absence Now)”olarak tanımlanan anlık satın alamama korkusunu nasıl beslediklerini incelemektedir. FoCAN kavramı, sosyal medya temelli tüketim dinamiklerini açıklamak üzere geliştirilmiş özgün bir katkıdır. Çalışmada, Sharenting'in çocukların mahremiyetini ihlal ederek bireysel kimlikleri metalaştırdığı, annelerin ise“ideal annelik”normlarını güçlendirme ve sosyal medya platformlarını ticari amaçlarla kullanma yoluyla tüketim kültürünün bir parçası haline geldiğini göstermektedir. Sonuç olarak, bu araştırma, dijital çağın bireysel ve toplumsal etkilerini tüketim kültürü ve şeyleşme bağlamında anlamlandırmaya yönelik önemli bir akademik katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The digital age has reshaped societal norms and individual identities, bringing the practice of“Sharenting,”which refers to parents sharing moments of their children on social media, to the forefront. This study argues that Sharenting triggers processes of reification and commodification, impacting parents, children, and family relationships. While various studies on Sharenting exist in the literature, its systematic examination within the context of consumer culture and reification is lacking, making this research unique. Using qualitative analysis, this study examines how influencer mothers' social media posts contribute to consumer culture and foster their followers' fear of“FoCAN”(Fear of Consumer Absence Now), defined as the instant fear of not being able to purchase a product. The concept of FoCAN represents an original contribution, developed to explain consumption dynamics driven by social media. The study demonstrates that Sharenting violates children's privacy, commodifies individual identities, and reinforces“ideal motherhood”norms. It also shows how mothers leverage social media platforms for commercial purposes, embedding themselves in consumer culture. Ultimately, this research provides a significant academic contribution by exploring the individual and societal impacts of the digital age through the lens of consumer culture and reification.