AİHM kararları ışığında özel yaşama saygı hakkı bağlamında takdir marjı doktrini
The margin of appreciation doctrine in the context of the right to respect for private life in the light of the judgements of the ECtHR
- Tez No: 946343
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MİTHAT GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Takdir marjı doktrini; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin tarihsel süreç içerisinde içtihatlarıyla yarattığı bir denetim mekanizmasıdır. Takdir marjı doktrini ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne taraf devletlerin Sözleşmenin uygulanmasında kullanacakları araçları veya korunan hak ve özgürlükleri korumak için alacakları tedbirleri kendi egemenlik alanları içerisinde serbestçe takdir edebilmelerine imkan tanınmıştır. Diğer yandan Sözleşmenin 8 . maddesi ile koruma altına alınmış özel yaşama saygı hakkı söz konusu olduğunda, hakkın kapsamını“belirlenmesi çok güç”olarak tanımlayan AİHM, özerk kavramlar doktrini ile taraf devletlerin iç hukuktaki tanımlamalarından bağımsız olarak birtakım kavramları özel yaşama saygı hakkına dahil edebilmektedir. Bu durum taraf devletlerin takdir marjının daralmasına yol açmaktadır. Çalışmamızın temel amacı bu bağlamda AİHM'nin özel yaşama saygı hakkı bağlamında takdir marjı doktrinine bakış açısını ve taraf devletlere tanıdığı takdir alanını hangi kriterlere göre daraltıp genişletebildiğini ve bu konuda yeknesak bir uygulamaya yer verilip verilmediğini ele almaktır.
Özet (Çeviri)
The margin of appreciation doctrine is a judicial control mechanism historically developed by the European Court of Human Rights (ECtHR). Through this doctrine, the states party to the European Convention on Human Rights (ECHR) are granted the discretion to determine the means for implementing the Convention or to take measures to protect the rights and freedoms guaranteed under it within their sovereign domain. On the other hand, when it comes to the right to respect for private life, which is safeguarded under Article 8 of the Convention, the ECtHR has described the scope of this right as“extremely difficult to define.”By applying the autonomous concepts doctrine, the Court has included certain notions within the scope of the right to respect for private life, independent of the definitions in the domestic laws of member states. This approach effectively narrows the margin of appreciation granted to national authorities. In light of this explanation, the primary objective of this study is to analyze the ECtHR's perspective on the margin of appreciation doctrine in the context of the right to respect for private life, to examine the criteria by which the Court expands or restricts the discretion afforded to states, and to assess whether a uniform approach is maintained in its application