Femur intertrokanterik kırıklarda proksimal femur çivisi uygulamalarında lag vida yerleşim bölgesine ait dansitenin fiksasyon üzerine etkisi
The effect of bone density at the lag screw insertion site on fixation in proximal femoral nailing for intertrochanteric femur fractures
  1. Tez No: 946355
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ALPER KATI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: İntertrokanterik femur kırıkları, osteoporotik yaşlı bireylerde sık görülen ve tedavisi zorluklar içeren önemli bir sağlık sorunudur. Günümüzde bu kırıkların cerrahi tedavisinde proksimal femur çivileri yaygın olarak kullanılmakta olup, özellikle instabil kırıklarda daha avantajlı kabul edilmektedir. Ancak, proksimal femur çivisi uygulamalarında lag vidasının femur başı ve intertrokanterik bölge içindeki yerleşim yeri, implant stabilitesini doğrudan etkileyerek yetmezlik ve kaynamama gibi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, intertrokanterik femur kırığı nedeniyle proksimal femur çivisi uygulanan hastalarda, lag vidasının intraoperatif nihai pozisyonunun kemik kalitesi ile olan ilişkisini ve bunun implant stabilitesi üzerine etkisini, Cleveland kadran sistemi ve Hounsfield Ünitesi ölçümüne göre değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif gözlemsel çalışma, 2014-2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde intertrokanterik femur kırığı nedeniyle proksimal femur çivisi uygulanan, 18 yaş üzeri ve en az 12 ay takip edilmiş 70 hasta üzerinde yürütüldü. AO/OTA 31-A1 ve A2 tip kırık tanısı almış hastalar çalışmaya dahil edildi. Dışlama kriterleri olarak başvuru sırasında veya sonrasında uygun radyolojik değerlendirmesi olmayan hastalar, 18 yaş altı hastalar, eşlik eden subtrokanterik femur kırığı, asetabulum kırığı, ipsilateral alt ekstremite kırığı, kontrlateral femur kırığı olan hastalar ve patolojik zeminde intertrokanterik kırıkları bulunan hastalar dışlandı. Hastaların yaş, cinsiyet, yaralanma mekanizması ve taraf bilgileri kaydedildi. Cerrahi işlemler supin veya lateral dekübit pozisyonunda, 130 derece açılı lag vidalı proksimal femur çivisi kullanılarak gerçekleştirildi. Preoperatif bilgisayarlı tomografi ölçümleri sağlam kalça üzerinden yapıldı ve iki ayrı kesit belirlendi. İlk kesit, vidanın pozisyonuna uygun olacak şekilde koronal düzlemde femur boynu içinde superior ve inferior korteks iç yüzünden 6 mm uzaklıkta ve kortekslerin orta hattından çizilen 3 adet çizgiyle belirlendi. Koronal çizgilere karşılık gelen aksiyel kesitlerde, lag vidasının yiv boyutu dikkate alınarak anterior, santral ve posterior bölgelerde, her biri 10 mm genişliğinde ve 30 mm uzunluğunda dikdörtgen Region of Interest alanları oluşturuldu ve Hounsfield ünitesi ölçümleri yapıldı. İkinci kesit, major ve minor trokanterler arasındaki intertrokanterik hat olarak belirlendi. Bu kesitte vidanın yerleşim pozisyonlarına karşılık gelen 9 kadranda, vidanın kor çapına uygun 8 mm çaplı dairesel Region of Interest alanları belirlenerek lokal Hounsfield ünitesi değerleri kaydedildi. Her hastadan femur başı ve intertrokanterik çizgide olmak üzere toplam 18 Hounsfield ünitesi ölçümü elde edildi. Cerrahi sonrası vida yerleşimi, kollodiafizer açı, tip-apeks mesafesi ve komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 70 hastanın yaş ortalaması 73,5 ± 16,0 yıl olup, ortalama takip süresi 18,0 ± 13,8 ay olarak belirlendi. Hastaların %54,3'ü erkek, %45,7'si kadındı; %61,4'ünde sağ, %38,6'sında sol kalça kırığı mevcuttu. Kırıkların %42,9'u A1, %57,1'i A2 tipi olarak sınıflandırıldı. Cleveland kadranlarına göre yapılan Hounsfield ünitesi analizinde, femur başı düzeyinde genel olarak en yüksek ortalama Hounsfield ünite değeri santral-santral (kadran 5; 263,8 ± 69,7 HU) bölgede saptandı. Yaş gruplarına göre değerlendirildiğinde, hem 75 yaş altı (277 HU) hem de 75 yaş üstü (250 HU) hastalarda en yüksek Hounsfield ünitesi değeri yine bu bölgede ölçüldü. En düşük Hounsfield ünitesi değerleri ise her iki yaş grubunda da posterior- superior (kadran 3) kadranda bulundu (sırasıyla 142 HU ve 115 HU).
Özet (Çeviri)
Aim: Intertrochanteric femur fractures are common injuries in elderly osteoporotic individuals and present significant challenges in treatment. Today, proximal femoral nails are widely used in the surgical management of these fractures and are considered particularly advantageous in unstable fracture patterns. However, in proximal femoral nailing, the position of the lag screw within the femoral head and intertrochanteric region can directly affect implant stability, potentially leading to complications such as cut-out or nonunion. The aim of this study was to evaluate the relationship between the final intraoperative position of the lag screw and bone quality, and its impact on implant stability, using the Cleveland quadrant system and Hounsfield Unit measurements. Materials and Methods: This retrospective observational study included 70 patients aged over 18 years who underwent proximal femoral nailing for intertrochanteric femur fractures at the Orthopedics and Traumatology Clinic of Antalya Training and Research Hospital between 2014 and 2024, with a minimum follow-up of 12 months. Patients with AO/OTA type 31-A1 and A2 fractures were included. Exclusion criteria were incomplete radiological evaluation, age under 18, associated subtrochanteric or acetabular fractures, ipsilateral or contralateral femur fractures, and pathological fractures. Patient demographics, injury mechanism, and affected side were recorded. Surgical procedures were performed in supine or lateral decubitus positions using 130° angled lag screw proximal femoral nails. Preoperative computed tomography scans of the contralateral (intact) hip were used, and two specific planes were analyzed. In the first plane, three coronal lines were drawn 6 mm from the inner surfaces of the superior and inferior cortex and at the midpoint between them within the femoral neck. Corresponding axial slices were identified, and rectangular Regions of Interest of 10 mm width and 30 mm length were created in the anterior, central, and posterior regions to measure Hounsfield Unit values, considering the lag screw thread dimensions. The second plane was defined along the intertrochanteric line between the greater and lesser trochanters. In this section, circular Regions of Interest areas with an 8 mm diameter (matching the screw's core diameter) were drawn in nine quadrants based on screw positioning, and Hounsfield Unit values were recorded. A total of 18 Hounsfield Unit measurements were obtained per patient from the femoral head and intertrochanteric regions. Postoperative screw positioning, collodiaphyseal angle, tip- apex distance and complications were also evaluated. Findings: The mean age of the 70 patients included in the study was 73.5 ± 16.0 years, and the mean follow-up was 18.0 ± 13.8 months. Of the patients, 54.3% were male and 45.7% female; 61.4% had right-sided and 38.6% left-sided fractures. Fractures were classified as type A1 in 42.9% and type A2 in 57.1% of cases. According to the Cleveland quadrant analysis, the highest mean Hounsfield Unit value at the femoral head was found in the central-central quadrant (quadrant 5; 263.8 ± 69.7 HU). In both age groups (