Anterior inferior serebellar arter vasküler loop bulunan hastalarda radyolojik sınıflamanın otolojik semptomlarla birlikte değerlendirilmesi
Evaluation of radiological classification with otological symptoms in patients with anterior inferior cerebellar artery vascular loop
- Tez No: 870069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA BAŞPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada anterior inferior serebellar arter (AİSA) vasküler lup bulunan hastalarda radyolojik sınıflamanın otolojik semptomlarla birlikte değerlendirilmesi, aynı zamanda Chavda sınıflamasının gözden geçirilerek detaylandırılması amaçlandı. Retrospektif tipteki çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 01.01.2022 ile 31.01.2024 tarihleri arasında herhangi bir nedenle kulak Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) çekilen hastalardan tek veya her iki kulakta AİSA vasküler lup saptanan ve aynı zamanda odyometri tetkiki bulunan hastalar dahil edildi. Görüntülerde değerlendirmeye engel olan artefaktların bulunduğu hastalar, pontoserebellar açıda kitle bulunan hastalar ve on sekiz yaşından küçük hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların odyometri tetkiki sonuçlarına ve klinik bilgilerine (tinnitus varlığı/yokluğu) hastane bilgi yönetim sisteminden ulaşıldı. Çalışma grubunu 193'ü erkek, 204'ü kadın olmak üzere 18-82 yaş aralığında toplam 397 hasta oluşturdu. Tüm hastaların her iki internal akustik kanal (İAK) uzunlukları ve Chavda sınıflamasına göre tip 2-tip 3 AİSA lupu bulunan hastaların lup derinlikleri koronal üç boyutlu (3B) T2-SPACE (Sampling Perfection with Application Optimized Contrasts Using Different Flip Angle Evolution) MR sekansında ölçüldü. Toplam 794 kulağın %44,3'ünde tip 1, %19,0'ında tip 2, %4,8'inde tip 3 lup saptandı. Her iki kulakta lup tipleri arasında işitme kaybı ve tinnitus semptomları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Tip 2 veya tip 3 lupu bulunan kulakların lup derinliği/İAK uzunluğu oranları Chavda sınıflamasından farklı olarak %25 ve %75 değerleriyle incelendi ancak bu değerlerin altında ve üstündeki gruplar arasında da işitme kaybı ve tinnitus oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the radiological classification along with otological symptoms in patients with anterior inferior cerebellar artery (AICA) vascular loops, and also to review and detail the Chavda classification. Patients who had an ear Magnetic Resonance Imaging (MRI) for any reason at Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine Hospital between 01.01.2022-31.01.2024, and had AICA vascular loops detected in one or both ears and also had an audiometry examination were included in this retrospective study. Patients with artifacts that prevented evaluation in the images, patients with a mass in the pontocerebellar angle, and patients under the age of eighteen were excluded from the study. Audiometry test results and clinical information (presence/absence of tinnitus) of the patients were accessed from the hospital information management system. The study group consisted of a total of 397 patients, 193 men and 204 women, aged between 18 and 82 years. The lengths of both internal acustic canals (IAC) of all patients and the loop depths of patients with type 2-type 3 IAC loops according to the Chavda classification were measured in the coronal three dimensional (3D) T2-SPACE (Sampling Perfection with Application Optimized Contrasts Using Different Flip Angle Evolution) MR sequence. Type 1 loop was detected in 44.3% of a total of 794 ears, type 2 loop was detected in 19.0%, and type 3 loop was detected in 4.8%. No statistically significant difference was found between the loop types in both ears in terms of hearing loss and tinnitus symptoms. Loop depth/IAC length ratios of ears with type 2 or type 3 loops were examined with 25% and 75% values, unlike the Chavda classification, but no statistically significant difference was found between the groups below and above these values in terms of hearing loss and tinnitus rates.