16-24 yaş arası gençlerdeki FoMo-gelişmeleri kaçırma korkusu düzeyi ile benlik saygısı düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the FoMo-fear of missing out and the self-esteem level in young people between 16-24 years of age
  1. Tez No: 946363
  2. Yazar: MÜGE AYŞE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, 16-24 yaş arasındaki gençlerin benlik saygısı düzeyleri ile FoMO (Gelişmeleri Kaçırma Korkusu) düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Günümüzde sosyal medya, bireylerin günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiş ve bu durum, bireylerin sürekli olarak çevrimiçi kalma ihtiyacını artırmıştır. Sosyal medya platformlarında geçirilen süre arttıkça, bireyler çevrelerinde olup bitenleri kaçırma korkusu yaşayarak sosyal medya etkileşimlerine daha bağımlı hale gelebilmektedir. FoMO, bireylerin başkalarının ödüllendirici deneyimlerinden uzak kalma endişesi ile karakterize edilen bir duygu durumudur. Özellikle gençler arasında yaygın olan bu durum, bireylerin benlik saygısı, psikolojik sağlık ve sosyal ilişkileri üzerinde belirgin etkiler yaratmaktadır. Çalışma kapsamında 16-24 yaş arasındaki 158 katılımcıya ulaşılmış ve Google Formlar aracılığıyla anket yöntemi kullanılarak veri toplanmıştır. Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve FoMO Ölçeği (FÖ), katılımcıların benlik saygısı ve günceli kaçırma korkusu düzeylerini belirlemek için kullanılmıştır. Çalışmada, benlik saygısı düzeyi ile FoMO düzeyi arasındaki ilişki, cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyi gibi değişkenler açısından değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, FoMO düzeyi ile benlik saygısı arasında doğrudan bir ilişki bulunmadığı, ancak belirli alt boyutların dolaylı olarak birbirleriyle ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca, cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir fark bulunmazken, lise mezunu bireylerin benlik saygısı düzeyinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları, benlik saygısının bireylerin sosyal medya kullanımı ve FoMO üzerinde önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Özellikle gençlerin sosyal medya platformlarıyla kurdukları ilişkiler, psikolojik iyi oluşları açısından dikkatle ele alınmalıdır. Bu doğrultuda, bireylerin psikolojik sağlıklarını güçlendirmeye yönelik bilinçlendirme programlarının artırılması ve sosyal medya bağımlılığı ile mücadeleye yönelik sosyal politikaların geliştirilmesi önerilmektedir. Bu çalışma, bireylerin dijital dünya ile sağlıklı bir ilişki kurmalarına yardımcı olacak stratejilerin belirlenmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between self-esteem levels and Fear of Missing Out (FoMO) levels among young individuals aged 16-24. In today's world, social media has become an indispensable part of daily life, increasing individuals' need to stay constantly online. As social media usage increases, individuals may develop a fear of missing out on events and experiences, leading to a higher dependence on digital interactions. FoMO is characterized by the anxiety of being excluded from rewarding experiences, particularly prevalent among young individuals. This phenomenon significantly affects self-esteem, psychological well-being, and social relationships. This study was conducted with a sample of 158 participants aged 16-24, and data was collected through an online survey distributed via Google Forms. The Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES) and the FoMO Scale were used to assess participants' self-esteem levels and fear of missing out. The study examined the relationship between self-esteem and FoMO levels in relation to variables such as gender, age, and educational level. The results indicated that there is no direct relationship between self-esteem and FoMO levels, but significant indirect relationships were found in the sub-dimensions of the scales. Furthermore, while no significant difference was observed between genders, participants with a high school education exhibited lower self-esteem levels. The findings suggest that self-esteem plays a crucial role in individuals' social media engagement and FoMO experiences. In particular, the way young individuals interact with social media should be carefully considered in terms of their psychological well-being. In this regard, it is recommended that awareness programs aimed at enhancing psychological resilience and social policies addressing social media dependency be developed. This study aims to contribute to identifying strategies that can help individuals establish a healthy relationship with the digital world.