Ebû Bekr Muhammed B. Huseyn el-Âcurrî ve hadis ilmindeki yeri
Abu Bakr Muhammad b. Huseyn al-Âcurrî and his place in Hadith
  1. Tez No: 696000
  2. Yazar: MEHMET ŞAFİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ AHMET POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı, imam Ebû Bekr el-Âcurrî'nin ilmi hayatından, hocalarından, talebelerinden, eserlerinden ve rivâyet eda usulünden hareketle onun hadis ilmindeki yerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda araştırmanın girişinde konunun önemi, kapsamı ve kaynakları; birinci bölümde Âcurrî'nin yaşadığı dönem ve ilmi çevre; ikinci bölümde Âcurrî'nin hayatı ve hadis ilmindeki yeri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise genel bir portre ortaya konularak gerekli değerlendirmelerle araştırma sonuçlandırılmaya çalışılmıştır. Âcurrî'nin hayatı ve hadis yönü ortaya konulurken başta kendi eserleri, Âcurrî üzerinde yapılmış çalışmalar, ricâl, tarih, tabakât ve ensâb gibi diğer kitaplar inceleme ve sentez yöntemiyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the Imam Abu Bakr al-Âcurrî's place in the science of hadith with reference to his scholarly life, his teachers and students, his works and method of the narration. Within this direction, the importance, scope and sources of the subject are examined in the introduction part of the study; the period in which Âcurrî lived and his scientific environment are handled in the first chapter, and Âcurrî's life and his place in the science of hadith are discussed in the second chapter. In the conclusion chapter, the study has been tried to be concluded by drawing a general portrait along with the required evaluations. While Âcurrî's life and aspect of hadith are revealed, notably his own works, studies conducted on Âcurrî, other books such as ricâl, history, tabât and ensâb are examined, analysed and synthesised.