Understanding the barriers and opportunities for Nigerian youth to contribute to sustainable development goals (SDGs) in Nigeria
Nijerya'daki gençlerin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine (SDGs) katkıda bulunmalarının önündeki engelleri ve fırsatları anlamak
  1. Tez No: 946369
  2. Yazar: NATENIN TIELMAN COULIBALY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gençler, sahip oldukları enerji, yenilikçilik ve dönüştürücü değişim yaratma potansiyelleri göz önüne alındığında, Nijerya'da Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKH'ler) ulaşılması için hayati bir demografiyi temsil etmektedir. Bu çalışma, Nijeryalı gençlerin SKH'lere katkıda bulunurken karşılaştıkları engelleri ve fırsatları araştırmakta, nitel yanıtlardan içgörüler elde etmekte ve bulguları mevcut araştırmalarla uyumlu hale getirmektedir. Çalışma, modası geçmiş bir eğitim sistemi, sosyo-ekonomik zorluklar, kaynaklara sınırlı erişim ve kültürel kısıtlamalar gibi sistemik sorunların gençlerin katılımını engellediğini ortaya koymaktadır. Kentsel ve kırsal kesimdeki gençlerin bakış açıları farklılık göstermekte; kentsel kesimdeki gençler teknoloji ve politika savunuculuğu çözümlerine odaklanırken, kırsal kesimdeki gençler tarım ve toplumsal kalkınmaya öncelik vermektedir. Bu zorluklara rağmen, tarım, teknoloji, yenilenebilir enerji ve politika geliştirme alanlarındaki yenilikler de dahil olmak üzere gençlerin katılımı için çok sayıda fırsat mevcuttur. Çalışma, bölgesel farklılıkları gidermek ve gençlerin katılımı için kapsayıcı platformlar sağlamak için özel müdahalelerin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, Nijeryalı gençlerin potansiyelinden yararlanmak için müfredatı modernize edecek, pratik becerileri teşvik edecek ve sürdürülebilirlik konularını entegre edecek kapsamlı eğitim reformları önermektedir. Ayrıca, gençlerin katılımına öncelik veren mali destek, eşitlikçi dijital erişim ve kapsayıcı yönetişim yapılarını savunmaktadır. Nijerya, bu alanlara yatırım yaparak ve sektörler arası işbirliğini teşvik ederek gençlerini aktif değişim ajanları haline getirebilir, SKH'leri ilerletebilir ve sürdürülebilir bir gelecek sağlayabilir. Bu araştırma, Nijeryalı gençlerin küresel sürdürülebilirlik çabalarına anlamlı bir şekilde katkıda bulunmalarını sağlamak için fırsatlardan yararlanırken sistemik engelleri ele almanın aciliyetini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Youth represent a vital demographic for achieving the Sustainable Development Goals (SDGs) in Nigeria, given their energy, innovation, and potential to drive transformative change. This study explores the barriers and opportunities Nigerian youth encounter in contributing to the SDGs, drawing insights from qualitative responses and aligning findings with existing research. The study reveals that systemic issues, including an outdated education system, socio-economic challenges, limited access to resources, and cultural constraints, hinder youth engagement. Urban and rural youth perspectives differ, with urban youth focusing on technological and policy advocacy solutions, while rural youth prioritize agriculture and community development. Despite these challenges, numerous opportunities exist for youth participation, including innovations in agriculture, technology, renewable energy, and policy development. The study underscores the importance of tailored interventions to address regional disparities and provide inclusive platforms for youth involvement. To harness the potential of Nigerian youth, the study recommends comprehensive educational reforms to modernize curricula, promote practical skills, and integrate sustainability subjects. Additionally, it advocates for financial support, equitable digital access, and inclusive governance structures that prioritize youth engagement. By investing in these areas and fostering collaboration across sectors, Nigeria can empower its youth to become active agents of change, advancing the SDGs and ensuring a sustainable future. This research highlights the urgency of addressing systemic barriers while leveraging opportunities to enable Nigerian youth to contribute meaningfully to global sustainability efforts.