Ekmek israfı özelinde döngüsel ekonominin değerlendirilmesi: İstanbul'da AHP analizi
- Tez No: 946374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada dünyada ve Türkiye'de çok yaygın olan, gıda ve ekmek israfı, ekmek özelinde israf olgusu ve döngüsel ekonominin değerlendirilmesi konusu işlenmiştir. Muhtelif alanlarda oluşan/oluşturulan israflar ve israf çeşitleri araştırılmıştır. Özellikle temel gıda maddelerinden olan ekmeğin israfının hangi boyutta geçekleştiği çeşitli kaynaklardan araştırılmıştır. İsraf edilen ekmeklerin israf edilmemesi, ya da geri kazanılarak yeniden değerlendirilmesi konularında neler yapılabileceği araştırılmıştır. Bu konuda öncelikle insan gıdası olarak üretilen ekmekler daha çok hangi sebeplerle israf ediliyor diye bir sorgulama yapılmıştır. Konusunda uzman sayılabilecek kişilerle bu konu ile ilgili başlıkların oluşturulması için bir anket çalışması yapılmıştır. Onların belirlediği sorularla bir AHP analizi yapılmıştır. Bu analizden çıkan sonuçlar yorumlanarak ekmek israfının önlenebilmesi, döngüsel ekonomi çerçevesinde israf edilen ekmeklerin tekrar geri kazanılabilmesi için çeşitli kurum-kuruluş ve bireylere bir takım öneriler sunulmuştur. Çalışma, ekmek israfını önlemek ve azaltmak amacıyla döngüsel ekonomi modellerinin nasıl uygulanabileceğine dair stratejiler geliştirmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the issue of food and bread waste, which is highly prevalent both globally and in Türkiye, with a particular focus on bread waste and its evaluation within the framework of the circular economy. Various types and sources of waste generated in different fields have been explored. Specifically, the extent of waste involving bread, one of the most essential food items, has been investigated through multiple sources. The study examines potential ways to prevent bread waste or to recover and reuse wasted bread. As a starting point, the research explores the main reasons why bread, which is produced as human food, is wasted. A survey was conducted with individuals considered experts in this field to identify relevant categories related to bread waste. Based on the questions formulated by these experts, an Analytic Hierarchy Process (AHP) analysis was carried out. The results of this analysis were interpreted, and various recommendations were presented to institutions, organizations, and individuals to prevent bread waste and to enable the recovery of wasted bread within the framework of circular economy principles. This study aims to develop strategies on how circular economy models can be applied to prevent and reduce bread waste.