Finansal piyasaların yatırım fonları üzerindeki etkileri: Türkiye sermaye piyasaları örneği
Effects of financial markets on mutual funds: The example of Turkish capital markets
  1. Tez No: 946382
  2. Yazar: EBRU ANTLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tezin amacı, mali piyasaların temel göstergelerindeki değişimlerin, yatırım fonlarının konsolide portföy yapısı üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmanın araştırma konusunun özünü oluşturan araştırma sorusu, finansal karşılaştırma ölçütlerindeki dönemsel değişimlerin (getiri değişimleri), yatırım fonları toplam portföyü içerisindeki hisse senedi, özel sektör tahvili, kamu borçlanma araçları ve yabancı menkul kıymetlerin varlık ağırlıklarını anlamlı derecede değiştirip değiştirmediğidir. Analize konu olan ülke Türkiye'dir. Temmuz 2015- Eylül 2023 arası 99 aylık veriyi baz alan araştırmada ekonometrik analiz yapılmıştır. Mevduat getiri endeksi, bono getiri endeksi, USD/TL kuru, BIST-100 endeksi ve TÜFE açıklayıcı değişkenler olarak kullanılmıştır. Yöntem olarak, en küçük kareler (OLS) kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Türkiye özelinde finansal piyasaların göstergesi niteliğindeki karşılaştırma ölçütlerinin getiri değişimleri, toplam yatırım fonları portföy varlık dağılımı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to examine the effects of changes in the benchmarks of financial markets on the consolidated portfolio structure of investment funds. The research question, which forms the core of the research subject of the study, is whether periodic changes in financial benchmark returns significantly change the asset weights of stocks, bonds (goverment debt securuities and corporate bonds) and foreign securities within the total portfolio of investment funds. The country analyzed in this study is Turkiye. Econometric analysis is conducted in the research based on 99 monthly data between the years June 2015-September 2023. Deposit return index, bond return index, USD/TL exchange rate, BIST-100 index and CPI are used as explanatory variables. As a method, ordinary least squares (OLS) method is used. According to the findings; in Turkiye the returns of benchmarks that are indicators of financial markets have a statistically significant impact on investment funds' portfolio asset distribution.