İlkokul dördüncü sınıftaki kesirler konusuyla ilgili bağlam temelli öğrenme yaklaşımına dayalı açıklama destekli REACT stratejisine göre geliştirilen etkinliklerin etkisinin incelenmesi
An investigation of the effectiveness of activities developed based on the REACT strategy supported by explanations within the contextual learning approach on the topic of fractions in fourth grade primary school
- Tez No: 946389
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÜLTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf seviyesinde kesirler konusunun öğretiminde, bağlam temelli öğrenme yaklaşımına dayalı olarak geliştirilen ve açıklama destekli REACT stratejisini içeren öğretim materyallerinin, öğrencilerin akademik başarılarına etkisini değerlendirmektir. REACT stratejisi, bağlam temelli öğrenme yaklaşımının sınıf içi uygulamalarından biri olarak kabul edilmekte olup, belirlenen konuların günlük yaşamla bağlantılı bağlamlar içerisinde öğretilmesini esas alır. Ancak, bu stratejinin uygulanması sırasında ortaya çıkan bazı sorunlar doğrultusunda, bu araştırmada açıklama ilkesini içeren ve REACT modelini geliştirmeye yönelik bir yaklaşım olan açıklama destekli REACT stratejisine yer verilmiştir. Öğrencilerin seviyelerini tespit etmek amacıyla seviye belirleme testi, veri toplama araçları olarak da açık uçlu sorular testi oluşturulmuştur. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan deneysel araştırma modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın deseni ise, eşleştirilmiş kontrol gruplu yalnızca son-test yarı deneysel desen olarak belirlenmiştir. REACT stratejisi temel alınarak 4. sınıf kesirler konusunu kapsayan bir ders planı hazırlanmıştır. Geliştirilen materyallerin öğrencilerin kesirler konusundaki başarılarına etkisi çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, eşleştirilmiş kontrol gruplu yalnızca son-test yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Bu sürecin etkilerini ölçmek için“Kesirler”konusu kapsamında oluşturulmuş olan açık uçlu sorular testi deney grubuna araştırmacı tarafından, kontrol grubuna ise sınıf öğretmeni tarafından uygulanmıştır. Elde edilen bulgular ve SPSS analiz sonuçları çalışmada sunulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda Bağlam Temelli Yaklaşımla geliştirilen Açıklama Destekli REACT stratejisi ile hazırlanmış ders planının çocukların kesirler konusundaki başarılarına olumlu yönde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum, söz konusu stratejinin öğretimsel etkililiğini ortaya koymak açısından dikkat çekicidir. Bu bağlamda, açıklama destekli REACT stratejisinin yalnızca kesirler konusu ile sınırlı kalmaksızın, ilkokul matematik müfredatında yer alan farklı konu alanlarında da uygulanabilirliğinin ve etkisinin incelenmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of instructional materials—developed for teaching fractions at the fourth-grade level and based on context-based learning that incorporates the explanation-enhanced REACT strategy—on students' academic achievement. The REACT strategy, regarded as one of the classroom implementations of context-based learning, centres on teaching selected topics within contexts that link to everyday life. However, problems encountered during its use have prompted the integration of an“explanation”principle, resulting in the explanation-enhanced REACT strategy adopted in this research. A placement test was administered to determine students' initial levels, and an open-ended questions test was designed as the data-collection instrument. Among quantitative research methods, an experimental research design was chosen; specifically, a matched-control-group post-test-only quasi-experimental design was employed. A lesson plan covering fourth-grade fractions was prepared around the REACT framework, and the effect of the developed materials on students' success in fractions was examined. In line with this design, the open-ended questions test on the“Fractions”topic was administered to the experimental group by the researcher and to the control group by the classroom teacher. Findings and SPSS analysis results are presented in the study. The results indicate that the lesson plan prepared using the explanation-enhanced REACT strategy within a context-based approach had a positive impact on children's achievement in fractions, underlining the instructional effectiveness of the strategy. Accordingly, it is recommended that the explanation-enhanced REACT strategy be explored for its applicability and effectiveness in other areas of the primary-school mathematics curriculum, not just fractions.