Kuşburnu meyvelerinin farklı çözücüler içeren maserasyon ve ultrasonik destekli ekstraksiyon parametrelerinin antioksidan antimikrobiyal aktiviteleri ve enzim inhibisyonu etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of antioxidant, anti-microbial activities and enzyme inhibition effects of maceration and ultrasonic assisted extraction parameters of rosehip fruits with different solvents
- Tez No: 946408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tıbbi ve aromatik bitkiler uzun zamandır insanlığın yararına kullanılmaktadır. Bu bitkilerden en iyi şekilde yararlanmak için özütlerinin en doğru şekilde elde edilmeleri önem taşımaktadır. Kuşburnu (Rosa canina L.) yaygın biçimde tüketilen ve içerdiği fenolik bileşikler sayesinde önemli antioksidan, antimikrobiyal, antidiyabetik, anti-inflamatuar etkiye sahip yüksek derecede C vitamini içeren tıbbi bir bitkidir. Bu çalışmada ekstraksiyon için geleneksel maserasyon ve ultrasonikasyon destekli ekstraksiyon (maserasyon + ultrasonikasyon) yöntemleri uygulanmıştır. Bu amaçla dimetil sülfoksit (DMSO), Metanol-Su (20:80) ve etilasetat çözücülerinin kullanıldığı maserasyon ve maserasyon + ultrasonikasyon ekstraktları (sırası ile DMM, DMU, MSM. MSU, EAM ve EAU)oluşturuldu. Maserasyon + Ultrasonikasyon yönteminde maserasyon yöntemine ek olarak ultrasonikasyon gerçekleştirildi. Diğer tüm uygulamalar aynı şekilde yapıldı. Ekstraktların toplam fenolik madde (TPC), toplam flavonoid madde (TFC) içerikleri ile DPPH, ABTS ve FRAP olarak antioksidan aktivite tayinleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Medicinal and aromatic plants have long been used for the benefit of humanity. In order to make the best use of these plants, it is important that their extracts are obtained in the most accurate way. Rosehip (Rosa canina L.) is a widely consumed medicinal plant that contains high levels of vitamin C with important antioxidant, antimicrobial, antidiabetic and anti-inflammatory effects thanks to its phenolic compounds. In this study, conventional maceration and ultrasonication-assisted extraction (UAE) (maceration+ ultrasonication) methods were applied for extraction. For this purpose, maceration and maceration + UAE extracts using dimethyl sulfoxide (DMSO), methanol-water (20:80) and ethyl acetate solvents were prepared (DMM, DMU, MSM, MSU, EAM and EAU, respectively). Ultrasonication was performed in addition to the maceration method. All other applications were the same. The total phenolic content (TPC), total flavonoid content (TFC) and antioxidant activity as DPPH, ABTS and FRAP were determined in all extracts.