Servikal spondiloz hastalarında servikal omurganın sagittal çapının ameliyat öncesi ve sonrası değişikliklerinin istatistiksel şekil analizi ve klinik iyileşmenin dünya sağlık örgütü yaşam kalitesi ölçeğine (WHOQol-BREF) göre değerlendirilmesi
Statistical figure analysis of preoperative and postoperative changes of sagittal diameter of the cervical spine in cervical spondylosis patients and evaluation of clinical improvement according to the world health organization quality of life scale (WHOQol-BREF)
- Tez No: 946409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN YALÇIN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Giriş ve Amaç: Servikal spondiloz, yaşa bağlı dejeneratif süreçler sonucunda gelişen ve servikal omurga düzeyinde dar kanal ile myelopatik semptomlara yol açabilen yaygın bir patolojidir. Cerrahi tedavide dekompresyon ve stabilizasyon temel yaklaşımı oluşturur. Bu çalışmanın amacı, servikal spondiloz nedeniyle posterior dekompresyon ve füzyon uygulanan hastalarda spinal kanalın sagittal çapındaki değişiklikleri geometrik morfometrik analiz yöntemiyle değerlendirmek ve bu morfolojik değişikliklerin, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQoL-BREF) kullanılarak ölçülen klinik iyileşme ile ilişkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: 2017–2024 yılları arasında posterior laminektomi ve C3-6 lateral mass vidası ile füzyon uygulanan 25 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası manyetik rezonans görüntüleri kullanılarak sekiz adet tanımlı“landmark”üzerinden geometrik morfometrik analiz yapıldı. Şekil değişimleri Thin Plate Spline (TPS) yöntemiyle değerlendirildi. Yaşam kalitesi düzeyleri WHOQoL-BREF ölçeği ile ameliyat öncesi ve sonrası olmak üzere dört alt alanda (fiziksel, psikolojik, sosyal ve çevresel) karşılaştırmalı olarak analiz edildi. Bulgular: Geometrik morfometrik analiz sonuçlarına göre, postoperatif dönemde spinal kanalın sagittal çapında anlamlı genişleme gözlendi. En belirgin genişleme C4-5 ve C5 düzeylerinde tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cervical spondylosis is a common degenerative condition that develops with age and may lead to cervical spinal canal stenosis and myelopathic symptoms. Surgical treatment primarily aims to achieve decompression and stabilization. The objective of this study is to evaluate the morphological changes in the sagittal diameter of the cervical spinal canal in patients undergoing posterior decompression and fusion for cervical spondylosis using geometric morphometric analysis, and to examine the relationship between these changes and clinical improvement as measured by the World Health Organization Quality of Life Instrument (WHOQoL-BREF). Materials and Methods: This retrospective study included 25 patients who underwent posterior laminectomy and C3–6 lateral mass screw fixation between 2017 and 2024. Preoperative and postoperative magnetic resonance imaging (MRI) scans were used to identify eight anatomical landmarks for geometric morphometric analysis. Shape deformations were evaluated using the Thin Plate Spline (TPS) method. Quality of life levels were assessed with the WHOQoL-BREF questionnaire in four domains physical, psychological, social, and environmental both preoperatively and postoperatively. Results: Geometric morphometric analysis revealed a significant postoperative expansion in the sagittal diameter of the spinal canal, most prominently at the C4–5 and C5 levels.