Ada yerleşkelerinde dirençli, akıllı ve sakin kentler bağlamında enerji kullanımı ve canlı yönetimi
Energy use and management of living beings inthe context of recilient, smart and calm citiesin island settlemets
  1. Tez No: 946419
  2. Yazar: CEYLAN USUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KORHAN BİNARK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Industrial and Industrial Engineering, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Son dönemde, ada ülkeleri de dâhil olmak üzere dünyanın tüm ülkelerinde salgın hastalıklar, afetler, iklim değişikliği ve yoksulluk gibi birçok olumsuzluk, kentleri ciddi şekilde etkilemektedir. Kentlerde yaşayan nüfus oranı göz önüne alındığında, kentlerin, burada yaşayan bireylerin ve yöneticilerin her türlü olumsuzlukla mücadeleye hazır olmaları, gereken aksiyonları almaları ve sonrasında oluşacak yeni koşullara karşı da dayanıklılık gösterecek kapasiteye sahip olmaları beklenmektedir. Bu çalışmada, dirençli kentler, akıllı kentler, yavaş kentler, yenilenebilir enerji kaynakları, mekânsal kentsel planlama, afetlerde hayvanların durumu ve ada yerleşim yerleri konularında yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Adalarda, normal zamanlarda rutin faaliyetlerini sürdürerek ada halkına ve adaya gelen turistlere hizmet verecek, adanın ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacak ve afet durumlarında, özellikle insanların ve evcil hayvanların acil ihtiyaçlarını karşılayacak, hayatta kalmalarını kolaylaştıracak, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kendi enerjisini üreten kentler oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, it has been observed that many negativities such as epidemics, disasters, climate change and poverty have seriously affected cities in all countries of the world, including island countries. Considering the proportion of the population living in cities, it is expected that cities, their inhabitants and administrators will be ready to fight against any adversity, take the necessary actions, and have the capacity to show resilience against the new conditions that will arise afterwards. In this study, studies on resilient cities, smart cities, slow cities, renewable energy sources, spatial urban planning, the situation of animals in disasters, island settlements are included, and it is aimed to create cities that will serve the island people and tourists coming to the island by continuing their routine activities in normal times on the islands, support the economic development of the island, meet the urgent needs of people and other animals, especially pets, in case of disasters and facilitate their survival, and produce their own energy with renewable energy sources.