Binek otomobil jantının viraj koşullarında mekanik davranışının sayısal ve nümerik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 946421
  2. Yazar: AHMET FATİH AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüz teknolojik gelişmeleriyle birlikte otomotiv sektöründe birçok aksam yapısal değişime uğramaktadır. Bu dönüşümden etkilenen kritik parçalardan biri de janttır. Jant, araç parçaları arasında işlevi göz önünde bulundurulduğunda hayati öneme sahip bir parçadır. Jant üzerine farklı disiplinler ile ilgili birçok araştırma ve geliştirme çalışması yapılmaktadır. Jant üzerinde yapılan araştırma faaliyetleri ve bunların doğrulanması için yapılan birçok farklı test bulunmaktadır. Bu testlerden en önemlilerinden birisi virajlı yorulma testidir. Yapılan çalışmalar kapsamında belirlenen jant modeli üzerinde nümerik ve deneysel araştırmalarda bulunulmuştur. Sürdürülen çalışmalarda modal analizler farklı şartlar için incelenmiş hem nümerik hem de deneysel olarak araştırılırmıştır. Virajlı yorulma testi düzeneğinde çalışma şartları altında ivme analizleri gerçekleştirilerek doğruluk oranları paylaşılmıştır. Çalışmalar sayesinde oluşturulan nümerik model ile gerilme değerleri tespit edilerek, deneysel gerilme analizleri ile karşılaştırılmış ve jant üzerinde ağırlık azaltılabilecek noktalar önerilmiştir. Bu çalışma deneysel ve nümerik analizler ile desteklenmiş olup, üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde uygulamaya dönük katkılar sunacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Literatürde bu konu farklı açılardan ele alınmış olsa da, bu çalışmada benimsenen kapsamlı analiz yaklaşımı, detay seviyesiyle dikkat çekici bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With today's technological advancements, many components in the automotive industry are undergoing structural changes. Among the critical parts affected by this transformation is the wheel rim. The wheel is a vital part considering its function among vehicle parts. Many research and development studies related to different disciplines are carried out on the wheel. There are many different tests performed for research activities on the wheel and their verification. One of the most important of these tests is the cornering fatigue test. Numerical and experimental investigations were carried out on the wheel model determined within the scope of the studies. In the ongoing studies, modal analyses were investigated both numerically and experimentally for different conditions. Accuracy rates were shared by performing acceleration analysis under operating conditions in the cornering fatigue test setup. In the ongoing studies, modal analyses were investigated both numerically and experimentally for different conditions. Stress values were determined with the numerical model created with the studies, compared with experimental stress analysis and points where the weight can be reduced on the wheel were suggested. The Study was supported by experimental and numerical analyses and was carried out in a way that offers practical contributions within the framework of university-industry collaboration. Although this topic has been addressed from various perspectives in the literature, the comprehensive analytical approach adopted in this study provides a noteworthy contribution through its level of detail.