Değişken kesitli perde-çerçeve sistemlerin temel dönmesi ve ötelemesi altında dinamik davranışı
Dynamic behavior of variable section wall-frame systems under basic rotation and translation
- Tez No: 946433
- Danışmanlar: PROF. DR. KANAT BURAK BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez kapsamında taşıyıcı sistemi perde-çerçevelerden oluşan ve geometri özellikleri yapı yüksekliği boyunca değişken olan binaların temel dönmesi ve temel ötelemesi altında dinamik analizi için bir yöntem geliştirilmiştir. Çalışmada öncelikle değişken kesitli perde-çerçeve sistem eşdeğer bir eğilme-kayma kirişi olarak temsil edilmiştir. Bu temsile uygun olarak serbest titreşim durumu için değişken katsayılı diferansiyel denklem yazılmış ve yazılan bu diferansiyel denklemin çözümü için diferansiyel dönüşüm yöntemi kullanılmıştır. Modellemede perdeleri temsil eden eğilme kirişinin bina yüksekliği boyunca quartic değiştiği buna karşın çerçeveleri temsil eden kayma kirişinin ise parabolik değiştiği kabul edilmiştir. Diferansiyel dönüşüm yöntemi ile çözüm için MATLAB ortamında hazırlanmış bir program yazılmıştır. Ankastre mesnet şartları için çözülmüş olan eğilme-kayma kirişinde temel dönmesi ve ötelemesinin periyot uzamasına olan etkisi Föppl Papkovich teoremi kullanılarak dikkate alınmıştır. Çalışmanın sonunda sunulan yaklaşımın uygunluğunu göstermek üzere üç örnek çözülerek sonuçlar değerlendirilmiştir. Sunulan yöntemin uygunluğunu göstermek üzere SAP2000 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a method is developed for the dynamic analysis of buildings whose structural system consists of shear wall-frames and whose geometry properties are variable along the height of the building under foundation rotation and translation. Firstly, the shear wall-frame system with variable cross-section is represented as an equivalent flexural-shear beam. In accordance with this representation, a differential equation with variable coefficients is written for the free vibration case and differential transformation method is used to solve this differential equation. In the modelling, it is assumed that the flexural beam representing the shear walls varies quartic along the building height, whereas the shear beam representing the frames varies parabolic. A programme was written in MATLAB environment for the solution by differential transformation method. The effect of foundation rotation and translation on the period elongation of the flexural-shear beam solved for fixed support conditions is taken into account using the Föppl-Papkovich theorem. At the end of the study, three examples are solved to demonstrate the suitability of the presented approach and the results are evaluated. SAP2000 programme was used to demonstrate the suitability of the presented method.