Yönetsel koçluk davranışı ve kurumsal sürdürülebilirliğin tedarikçi çevikliğine etkisi
The effect of managerial coaching behavior and corporate sustainability on supplier agility
- Tez No: 946451
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, yönetsel koçluk davranışının ve kurumsal sürdürülebilirliğin tedarikçi çevikliği üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Tezin kapsamı, yönetici koçluğunun ve kurumsal sürdürülebilirliğin, özellikle tedarik zinciri yönetimindeki çeviklik üzerindeki rolünü inceleyen literatüre ve araştırmaya dayanmaktadır. Çalışma, teorik literatür taramasına ek olarak çeşitli işletme modelleri ve stratejilerinin karşılaştırılmasını içermektedir. Araştırma yöntemi olarak nicel bir yaklaşıma dayalı anket yöntemi tercih edilmiştir. Tedarik zincirinde faaliyet gösteren işletmelerden toplanan veriler, istatistiksel analizler aracılığıyla değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde korelasyon ve regresyon analizleri gibi teknikler kullanılarak yönetsel koçluk, sürdürülebilirlik ve tedarikçi çevikliği arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuçlar, yönetsel koçluk davranışlarının ve kurumsal sürdürülebilirlik uygulamalarının tedarikçi çevikliğini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. İşletmelerin, yöneticilerinin koçluk becerilerini geliştirmelerinin ve sürdürülebilirlik stratejilerini benimsemelerinin, tedarik zinciri çevikliğini artırarak rekabet avantajı elde etmelerini sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the impact of managerial coaching behavior and corporate sustainability on supplier agility. The scope of the thesis is based on literature that explores the roles of managerial coaching and corporate sustainability, particularly in relation to agility within supply chain management. The study includes not only a theoretical literature review but also a comparison of various business models and strategies. A quantitative approach using survey methodology was chosen as the research method. Data collected from businesses operating within the supply chain were evaluated through statistical analyses. Techniques such as correlation and regression analyses were employed to examine the relationship between managerial coaching, sustainability, and supplier agility. The results demonstrate that managerial coaching behaviors and corporate sustainability practices positively influence supplier agility. It has been concluded that developing the coaching skills of their managers and adopting sustainability strategies enables businesses to gain competitive advantage by increasing supply chain agility.