Stress levels experienced and coping strategies adapted by mothers of children with autism spectrum disorder
Otizm spektrum bozukluğu tanisi alan çocuklarin annelerinin yaşantiladiği stres düzeyleri ve benimsedikleri başa çikma stratejileri
- Tez No: 946466
- Danışmanlar: PROF. DR. PHİL REED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Swansea University / Prifysgol Abertawe
- Enstitü: Prifysgol Abertawe
- Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma, otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış çocukların annelerinin yaşadığı stres düzeylerini ve benimsedikleri başa çıkma stratejilerini incelemektedir. Çalışmanın amacı, annelerin yaşadığı stres ile çocuklarının otizm şiddeti/davranışsal zorlukları arasındaki ilişkiyi ve annelerin kullandığı başa çıkma stratejilerinin bu iki değişken (annelik stresi ve otizm şiddeti/davranışsal zorluklar) arasındaki aracılık rolünü araştırmaktır. Stres, otizm şiddeti ve başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkiyi analiz etmek için, OSB'li çocukların anneleri tarafından doldurulan anketler korelasyon ve çoklu regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Örneklem 30 katılımcıdan oluşmaktadır. Korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılarak, stres düzeyinin çocukların otizm şiddeti ve davranışsal zorluklarıyla pozitif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. OSB'li çocukların anneleri tarafından en çok kullanılan başa çıkma stratejileri“yeniden çerçeveleme”(reframing) ve“sosyal destek arama”olarak tespit edilmiştir.“Yeniden çerçeveleme”stres düzeyleriyle negatif yönde ilişkili olsa da, hiçbir başa çıkma stratejisinin annelik stresi ile otizm şiddeti/davranışsal zorluklar arasında aracılık rolü oynamadığı belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, OSB tanısı alan çocukların annelerinin karşılaştığı zorlukların ve stresörlerin tanımlanmasının, başa çıkma stratejilerinin araştırılmasının ailelerin yaşam kalitesinin artırılması ve sağlık çalışanlarının desteklenmesi açısından önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the levels of stress experienced and coping strategies adopted by mothers of children diagnosed with autism spectrum disorders (ASD). The purpose of the study is to investigate the relationship between maternal stress and autism severity/behavioral difficulties of ASD children and how coping strategies used by the mothers with ASD children mediate between these variables (maternal stress and autism severity/behavioral difficulties). To analyze the relationship between stress, autism severity and coping strategies, questionnaires filled by the mothers of children with ASD were analyzed through correlations and multiple regressions. The sample included 30 participants. Using correlations and multiple regression analysis, it was found that stress level is positively correlated with autism severity and behavioral difficulties of the child. Most used coping strategies used by the mothers with ASD children were concluded to be 'reframing' and 'seeking social support'. Even though 'reframing' is negatively correlated with 'stress levels', none of the coping strategies mediated between maternal stress and autism severity/behavioral difficulties. The implications of this current study shows that it is important to identify the difficulties and stressors that mothers of children with autism face and explore the types of coping strategies to be able to improve the life quality of the families as well as to support health care professionals.