Morphological and physiological diversity in bread (Triticum aestivum L.), durum (Triticum turgidum L. var. durum), Einkorn (Triticum monococcum spp. monococcum), and emmer (Triticum dicoccum ssp. dicoccum Schrank.) wheats under lead stress
Ekmeklik (Triticum aestivum L.), makarnalık (Triticum turgidum L. var. durum), Siyez (Triticum monococcum spp. monococcum) ve gernik (Triticum dicoccum ssp. dicoccum Schrank.) buğdaylarının kurşun stresi altında morfolojik vefizyolojik farklılıkları
- Tez No: 946465
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNCE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Buğday, dünyanın gıda güvenliği için kritik öneme sahiptir. Ancak ağır metaller gibi çevresel stresler, büyümesini ve gelişimini önemli ölçüde etkileyebilir. Kurşun etkisinin fide büyümesi ve farklı buğday yerel ırklarındaki enzimatik olan ve olmayan antioksidan madde birikimine etkisi değerlendirildi. Araştırma; Pb'nin tohum çimlenmesi, fide canlılığı, sürgün ve kök uzaması, koleoptil uzunluğu, kök uzunluğu, sürgün taze ve kuru ağırlığı ile kök taze ve kuru ağırlığı gibi parametreler üzerinde etkisini göstermiş ve bu parametreler, Pb konsantrasyonu arttıkça azalmıştır. Öte yandan, düşük kurşun konsantrasyonlarında (50 µM ve 100 µM), Durum buğday çeşidine göre, Einkorn, Emmer ve Ekiz türlerinde önemli ölçüde artışlar kaydedilmiştir. Durum'un 50 µM ve 100 µM Pb (NO3)2'deki çözünür protein içeriği, diğer buğdaylara göre önemli ölçüde daha yüksek iken yüksek kurşun konsantrasyonlarında (250 µM ve 500 µM) Ekiz çeşidinin diğer türlerden daha yüksek protein içeriğine sahip olduğu saptanmıştır. Durum çeşidi, 500 µM kurşun konsantrasyonunda bazı bileşenlerden (K, Ca, P, Mg ve Fe) yoksun olup, bundan dolayı klorofil a, b ve prolin düzeyleri diğer buğday yerel ırklara göre daha düşüktür. Eski buğday yerel ırklarından Einkorn ve Emmer, yüksek kurşun konsantrasyonlarında, modern buğday türlerinden Ekiz ve Duruma göre daha yüksek antioksidan aktivitesine (CAT ve SOD), fenolik bileşiklere, karotenoidlere ve daha düşük H2O2 düzeyine sahiptir. Buğday yerel ırklarından olan Einkorn ve Emmer, kurşun stresine karşı sürgün ve kök toksisitesi açısından Ekiz ve Durum'dan daha dirençlidir. Gelecekteki araştırmalarla, yerel buğday ırklarında kurşun mineraline toleransı sağlayan belirli fenolik bileşikler ile antioksidan enzim mekanizmalarının belirlenmesine odaklanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Wheat is critical to global food security. However, environmental stresses, such as heavy metals, may significantly impact its growth and development. This study evaluated the effect of lead exposure on the growth of seedlings and the accumulation of enzymatic and non-enzymatic antioxidants in various wheat landrace cultivars. The investigation demonstrated the impact of Pb on parametric traits: seed germination, seedling vigor, shoot and root elongation, coleoptile length, root length, shoot fresh and dry weight, and root fresh and dry weight decreased as Pb concentrations increased. On the other hand, low concentrations of lead (50 µM and 100 µM) significantly increased these values in the Einkorn, Emmer, and Ekiz species compared to the Durum wheat cultivar. The soluble protein content of Durum at 50 µM and 100 µM of Pb (NO3)2 was significantly higher than in the other wheat species. However, the Ekiz cultivar exhibited higher protein content than the other species at higher lead concentrations (250 µM and 500 µM). The Durum cultivar lacked certain components (K, Ca, P, Mg, and Fe) at the lead concentration of 500 µM. Consequently, the amounts of chlorophyll a, chlorophyll b, and proline were lower than in the other wheat landraces. Ancient wheat landrace cultivars: Einkorn and Emmer showed higher antioxidant activity (CAT and SOD), phenolic compounds, carotenoids, and lower H2O2 levels compared to modern wheat species Ekiz and Durum when exposed to high concentrations of lead. The wheat landraces Einkorn and Emmer exhibited more resistance to lead stress in terms of shoot and root toxicity than Ekiz and Durum. Future studies should focus on identifying specific phenolic compounds and the antioxidant enzyme mechanisms underlying lead tolerance in wheat landrace cultivars. doldurulacaktır