5. sınıf düzeyine yönelik çocuk edebiyatı eserlerinin bibliyoterapik unsurlar açısından incelenmesi
Analysis of children's literature works for the 5th grade in terms of bibliotherapic elements
- Tez No: 946470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRİAM ZELİHA STEBLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
“5.Sınıf Düzeyine Yönelik Çocuk Edebiyatı Eserlerinin Bibliyoterapik Unsurlar Açısından İncelenmesi”başlıklı bu araştırmada; Türkçe öğretmenlerine anket gönderilmiş, bu ankette kaç yaşında oldukları, meslekte kaçıncı yılında oldukları sorulmuş ve 5. sınıf düzeyine yönelik çocuk edebiyatı eser önerisi istenmiştir. Bu ankete 30 Türkçe öğretmeni katılım sağlamıştır. Toplamda 60 soruluk kitap havuzu oluşturulmuş ve bu kitaplardan en çok önerilen 10 tanesi belirlenerek çalışmaya dahil edilmiştir. Bu kitaplar“Bibliyoterapik Metin İnceleme Rubriği”doğrultusunda biçim, içerik ve ileti yönünde değerlendirilmiştir. Bu şekilde 5.Sınıf düzeyine yönelik alan uzmanları tarafından belirlenen eserlerin bibliyoterapiye uygun olup olmadığı incelenmiştir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılarak yapılmıştır. Verilerin toplanmasında doküman analizi, verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. İncelenen İçimdeki Müzik (%100), Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (%100), Yankılı Kayalar (%93,3), Limon Kütüphanesi (86,7), Sakız Sardunya (%86,7), Sadako ve Kâğıttan Bin Turna Kuşu (73,3) adlı eserlerin yüzdeleri; 100-70 aralığında olduğu için rubriğe göre bibliyoterapiye uygun olduğu söylenebilir. Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe (%66,7), Küçük Prens (%33,3) Bay Evdeyokum'un Post-itleri (%13,3), Falaka (%13,3) adlı eserlerin yüzdeleri; 69-0 aralığında olduğu için bibliyoterapiye uygun olmadığı söylenebilir. Çalışma sonucunda Türkçe öğretmenlerinin bibliyoterapi konusunda bilgilendirilmesi, bibliyoterapi için kullanılacak kaynak eserlere ulaşımının kolaylaştırılması ve Türkçe derslerinde bibliyoterapinin etkili bir şekilde kullanılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
“5.In this research titled ”Examination of Children's Literature Works for Class Level in Terms of Bibliotherapeutic Elements“; A questionnaire was sent to Turkish teachers, in this survey they were asked how old they were, what year they were in the profession, and 5. a proposal for a children's literature work for the grade level was requested. 30 Turkish teachers participated in this survey. A total book pool of 60 questions was created, and the 10 most recommended of these books were identified and included in the study. These books were evaluated in the direction of format, content and message in accordance with the ”Bibliotherapeutic Text Review Rubric" (Büyüksakallı, 2022). In this way 5.It was examined whether the works determined by field experts for the class level were suitable for bibliotherapy. The study was conducted using one of the qualitative research methods, document review. Document analysis was used in the collection of the data, descriptive analysis was used in the analysis of the data. The percentages of the works called İçimdeki Müzik (100%), Rüzgarı Dizginleyen Çocuk (100%), Yankılı Kayalar (93.3%), Limon Kütüphanesi (86.7%), Sakız Sardunya (86.7%), Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu (73.3) examined; It can be said that they are suitable for bibliotherapy according to the rubric because they are in the range of 100-70.Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe (66.7%), Küçük Prens (33.3%), Bay Evdeyokum'un Post-itleri (13.3%), Falaka (13.3%), the percentages of works named; It can be said that they are not suitable for bibliotherapy because they are in the December of 69-0 Dec. Turkish teachers should be informed about bibliotherapy, access to the source works to be used for bibliotherapy should be facilitated and bibliotherapy should be used effectively in Turkish lessons as a result of the study.