Okul dışı öğrenme etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin okul dışı öğrenme ortamları algısına, fen bilimleri tutumuna ve yenilenebilir enerji farkındalığına etkisi: Siirt ili örneği
The effect of out-of-school learning activities on middle school students' perception of out-of-school learning environments, science attitudes and renewable energy awareness: The case of Siirt province
  1. Tez No: 946471
  2. Yazar: KÜBRA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul dışı öğrenme ortamlarında gerçekleştirilen etkinliklerin, ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin bu ortamlara yönelik algılarına, fen bilimleri dersine yönelik tutumlarına ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin farkındalık düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırma, Siirt ili Merkez ilçesinde yer alan bir ortaokulda öğrenim gören 33 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmada, nicel araştırma yaklaşımlarından tek gruplu ön test-son test desenine dayalı zayıf deneysel model kullanılmıştır. Uygulama sürecinde, çalışma grubundaki öğrencilerle dört hafta boyunca sırasıyla güneş enerji santrali, okul bahçesi v biyogaz tesisine ziyaretler düzenlenmiştir. Etkinliklerin ardından veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak Okul Dışı Öğrenme Ortamları Algı Ölçeği (ODAÖ), Fen Bilimleri Tutum Ölçeği (FBTÖ) ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Farkındalık Ölçeği (YEFÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normallik dağılımı Shapiro-Wilks testi ile değerlendirilmiş ve verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Bu doğrultuda, verilerin analizinde parametrik olmayan test tekniklerinden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann-Whitney U Testi ve Spearman's rho korelasyon analizi tercih edilmiştir. Araştırma bulguları, gerçekleştirilen okul dışı öğrenme etkinliklerinin öğrencilerin okul dışı öğrenme ortamlarına yönelik algıları, fen bilimleri dersine yönelik tutumları ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin farkındalık düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmadığını ortaya koymuştur. Bu sonuç, uygulamanın kısa süreli olması ve katılımcı sayısının sınırlı olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Öte yandan, Okul Dışı Öğrenme Ortamları Algı Ölçeği'nin“entegrasyon”alt boyutunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bu bulgu, öğrencilerin okul dışı ortamlarda edindikleri bilgileri derslerle ilişkilendirme ve bu bilgileri hem akademik hem de günlük yaşamlarında kullanma becerilerinin geliştiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of activities carried out in out-of-school learning environments on the perceptions of eighth grade middle school students towards these environments, their attitudes towards science course and their awareness levels about renewable energy sources. The study was conducted with 33 students studying in a middle school in the central district of Siirt province. In the study, a weak experimental model based on a one-group pretest-posttest design, one of the quantitative research approaches, was used. During the implementation process, visits to a solar power plant, a school garden and a biogas plant were organized with the students in the study group for four weeks. The Out-of-School Learning Environments Perception Scale (OLEPS), Science Attitude Scale (SAS) and Renewable Energy Sources Awareness Scale (REAS) were used as data collection tools. The normality distribution of the data obtained was evaluated by Shapiro-Wilks test and it was determined that the data did not show normal distribution. Accordingly, Wilcoxon Signed Ranks Test, Mann-Whitney U Test and Spearman's rho correlation analysis, which are nonparametric test techniques, were preferred for data analysis. The findings of the study revealed that the out-of-school learning activities did not create a statistically significant difference in students' perceptions of out-of-school learning environments, attitudes towards science course and awareness levels of renewable energy sources. This result was associated with the short duration of the implementation and the limited number of participants. On the other hand, a statistically significant difference was found in the“integration”sub-dimension of the Out-of-School Learning Environments Perception Scale. This finding indicates that students' ability to associate the knowledge they acquired in out-of-school environments with the courses and to use this knowledge in both their academic and daily lives has improved.