Üniversite öğrencilerinde sağlıklı yaşam farkındalığı ile akıllı telefon bağımlılığı ve egzersiz davranış değişiminin incelenmesi
Investigation of healthy living awareness, smartphone addiction and exercise behaviour change in university students
  1. Tez No: 958494
  2. Yazar: EYYÜP DEMİRPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde hızla değişen yaşam tarzları, teknoloji bağımlılığı ve sağlıksız alışkanlıkların üniversite öğrencilerinin sağlık düzeylerini olumsuz yönde etkilemesi, halk sağlığı açısından önemli bir sorun haline gelmiştir. Özellikle üniversite öğrencilerinin, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını sürdürmeleri zorlaşmakta ve akıllı telefon gibi dijital cihazlara olan bağımlılığı artmaktadır. Bu bağlamda, sağlıklı yaşam farkındalığı genç bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlığını koruma ve geliştirme yolunda kritik bir unsur olarak ön plana çıkmaktadır. Bu tez çalışması, Bingöl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinde sağlıklı yaşam farkındalığı, akıllı telefon bağımlılığı ve egzersiz davranış değişimi arasındaki etkileşimleri inceleyerek, gençlerin yaşam kalitesini arttırmayı ve sağlık sorunlarının çözümüne katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu araştırma Bingöl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda öğrenim görmekte olan, 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde kayıtlı 1571 öğrenciye yapılmıştır. Araştırmada araştırmacılar tarafından hazırlanan demografik, sosyal ve sağlık bilgilerinin sorgulandığı 21soruluk anket formu,“Sağlıklı Yaşam Farkındalığı Ölçeği”(SYFÖ),“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Form”(ATBÖ-KF) ve“Egzersiz Davranışı Değişim Basamakları Anketi (EDDBA)”yüz yüze anket tekniği ile uygulanmıştır. Gruplar arası kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında ki-kare analizi (Pearson Chi-kare) uygulanmıştır. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. İkili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U-testi, ikiden fazla değişkenlerin karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, rapidly changing lifestyles, technology addiction, and unhealthy habits have become significant public health concerns due to their negative impact on university students' health status. Particularly among university students, maintaining healthy lifestyle behaviors has become increasingly difficult, while dependence on digital devices such as smartphones is on the rise. In this context, healthy living awareness emerges as a critical factor in protecting and enhancing the physical, mental, and social well-being of young individuals. This thesis aims to examine the interaction between healthy living awareness, smartphone addiction, and exercise behavior change among students at Bingöl University Vocational School of Health Services, with the goal of improving young people's quality of life and contributing to the resolution of health-related problems. This descriptive and cross-sectional study was conducted during the spring semester of the 2023–2024 academic year with 1571 students enrolled at Bingöl University Vocational School of Health Services. The data were collected through face-to-face surveys, including a 21-item questionnaire developed by the researchers to assess demographic, social, and health-related information, along with the Healthy Living Awareness Scale (HLAS), the Smartphone Addiction Scale–Short Version (SAS-SV), and the Exercise Stages of Change Questionnaire (ESOCQ). For analysis of categorical variables between groups, Pearson's Chi-square test was used. The normality of continuous variables was assessed with the Kolmogorov-Smirnov test. Mann-Whitney U test was employed for two-group comparisons, while Kruskal-Wallis test was used for comparisons involving more than two groups. Spearman correlation analysis was used to examine relationships between continuous variables. A p-value of