İşveren markasının çalışanların kariyer tatmini ve iş performansına yansımaları: Tekirdağ ili örneği
Reflections of employer brand on career satisfaction and job performance of employees: The case of Tekirdağ province
- Tez No: 946528
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
İşveren markası kavramı işletmeler açısından psikolojik, sosyal, ekonomik birçok faktörün çalışanlar için en iyi şekilde değerlendirildiği işletmenin“hayal edilen çalışma ortamı”olarak yansıtılmasını sağlayan faydalar bütünüdür. Kariyer tatmini kavramı, çalışılmak istenen işletmeden beklenen istek ve arzuların sağlanması sonucunda ortaya çıkan tatmin olma durumudur. Son olarak iş performansı kavramı ise belli başlı koşulların sağlandığı ortamlarda işlerin zamanında yerine getirilmesi anlamına gelmektedir. Literatürde bu üç kavramın ayrı ayrı araştırıldığı birçok makale ve tez görülmüştür. Ancak üç kavramın aynı anda araştırıldığı ve aralarındaki ilişkinin değerlendirildiği bir makale veya teze rastlanılmamıştır. Literatürde ilk olmak ve bu konuya ışık tutmak amacıyla bu çalışma kaleme alınmıştır. Bu kapsamda Tekirdağ ili tekstil sektörü çalışanlarından oluşan katılımcılar arasında anket vasıtası ile veriler toplanmıştır. SPSS 22 paket programı kullanılarak yapılan analiz sonucunda işveren markası, çalışanların kariyer tatmini ve iş performansı arasında aynı yönlü ve istatistiki olarak anlamlı ilişkilerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of employer branding is a set of benefits that enable companies to reflect the company as a“dream work environment”where many psychological, social and economic factors are evaluated in the best way for employees. The concept of career satisfaction is the state of satisfaction that results from the fulfillment of the wishes and desires that one expects from the company where one wants to work. Finally, the concept of job performance refers to the timely fulfillment of tasks in environments where certain conditions are met. There are many articles and theses in the literature that examine these three concepts separately. However, there is no article or thesis in which all three concepts are investigated at the same time and the results of the relationship between them. This study was written to be the first in the literature to shed light on this issue. In this context, the data was collected through a questionnaire from the participants consisting of textile sector employees in Tekirdağ Province. As a result of the analysis conducted using SPSS 22 package program, it was concluded that there are statistically significant relationships between employer brand, employees' career satisfaction and job performance.