Güneş enerjisi santrallerinde yangın risk analizine yönelik bir uygulama
An application for fire risk analysis in solar power plants
  1. Tez No: 946532
  2. Yazar: MURAT GÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, güneş enerjisi santrallerinde meydana gelebilecek yangın risklerini analiz ederek bu riskleri minimize etmeye ve güvenlik seviyesini artırmaya yönelik bir yaklaşım sunmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahip olan güneş enerjisi, temiz ve sürdürülebilir yapısıyla giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak, güneş enerjisi santrallerinde karşılaşılabilecek yangın riskleri, elektriksel faktörlerden çevresel etkilere kadar geniş bir yelpazede ele alınması gereken karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu bağlamda, çalışmada yangın güvenliğiyle ilgili kapsamlı bir analiz ve çözüm önerileri sunulmuştur. Birinci bölümde, yangının tanımı, gelişim evreleri ve yanıcı maddeler gibi temel kavramlar detaylı bir şekilde açıklanmış, ulusal v ve uluslararası yangın mevzuatı incelenmiştir. Yangın algılama ve söndürme sistemleri, alev ve duman algılama cihazlarından sprinkler ve gazlı söndürme sistemlerine kadar geniş bir kapsamda ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca güneş enerjisi sistemlerinin temel bileşenleri, avantajları ve Türkiye'deki güneş enerjisi potansiyeline dair bilgilerde yer almaktadır. İkinci bölüm, güneş enerjisi santrallerinde yangın riskini etkileyen faktörler üzerinde yoğunlaşmıştır. Elektriksel faktörler, yüksek sıcaklık, bakım ve işletme hataları, çevresel koşullar, malzeme kalitesi ve insan kaynaklı etmenler gibi risk unsurları detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışmada, bu risklerin minimize edilmesi için uluslararası standartların gereklilikleri de vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, güneş enerjisi santrallerinde yangın risk analizi yöntemleri ve uygulama süreçleri ele alınmıştır. Gezi ve gözlem yoluyla toplanan veriler, fotovoltaik paneller, invertörler ve kablolama sistemleri gibi bileşenlerdeki sıcaklık analizleriyle birleştirilerek değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, yangın risklerinin önceliklendirilmesine yönelik bir model oluşturulmuştur. Sonuç ve öneriler bölümünde, güneş enerjisi santrallerinde yangın risklerinin azaltılmasına yönelik somut çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the fire risks that may occur in solar power plants and presents an approach to minimize these risks and increase the level of safety. Solar energy, which has an important place among renewable energy sources, is becoming increasingly widespread with its clean and sustainable structure. However, the fire risks that may be encountered in solar power plants have a complex structure that needs to be addressed in a wide range from electrical factors to environmental effects. In this context, a comprehensive analysis and solution suggestions regarding fire safety are presented in the study. In the first section, basic concepts such as the definition of fire, its development stages and flammable materials are explained in detail, and national and international fire legislation are examined. Fire detection and extinguishing systems are discussed in a wide scope from flame and smoke detection devices to sprinkler and gas extinguishing systems. This section also includes information on the basic components of solar energy systems, their advantages and the solar energy potential in Turkey. The second section focuses on the factors affecting the fire risk in solar power plants. Risk elements such as electrical factors, high temperature, maintenance and operating errors, environmental conditions, material quality and human-induced factors are analyzed in detail. The study also emphasizes the requirements of international standards to minimize these risks. In the third section, fire risk analysis methods and application processes in solar power plants are discussed. Data collected through trips and observations were combined with temperature analyses in components such as photovoltaic panels, inverters and cabling systems and evaluated. In this context, a model was created for prioritizing fire risks. In iv the conclusion and recommendations section, concrete solutions for reducing fire risks in solar power plants were presented.