Dijital dönüşümün işletmelerin temel fonksiyonları üzerindeki etkilerinin incelenmesi: TRC2 bölgesindeki işletmeler üzerine bir araştırma
An investigation into the impact of digital transformation on the core functions of businesses: A study on enterprises in the TRC2 region
- Tez No: 946533
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BİLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Bu çalışma, dijital dönüşümün işletmelerin temel fonksiyonları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Küreselleşme ve teknolojik ilerlemeler, işletmelerin rekabet gücünü koruyabilmeleri için dijital dönüşümü kaçınılmaz hâle getirmiştir Dijital teknolojilerin benimsenmesi; işletmelerin sürdürülebilirliğini sağlamak, operasyonel verimliliği artırmak ve müşteri beklentilerine hızlı şekilde yanıt verebilmek açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu doğrultuda, TRC2 bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerin dijital dönüşüm süreçleri kapsamlı şekilde ele alınmış ve bu süreçlerin temel işletme fonksiyonları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmada, işletmelerin dijital dönüşüme uyum düzeyleri ve bu süreçlerin işyeri faaliyetlerine etkilerini değerlendirmek amacıyla anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, güncel SPSS sürümü ile istatistiksel olarak analiz edilmiş ve işletme fonksiyonları üzerindeki etkileri ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, dijital dönüşüm stratejilerini etkin şekilde uygulayan işletmelerin, karar alma süreçlerini hızlandırdığı, maliyetleri optimize ettiği, operasyonel hataları azalttığı ve müşteri memnuniyetini artırdığı yönündedir. Buna karşılık, dijital dönüşümü tam anlamıyla benimseyemeyen işletmelerin rekabet avantajını kaybetme riski taşıdığı gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları, dijital dönüşümün işletmeler açısından bir zorunluluk olduğunu ve bu sürecin etkin şekilde yönetilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, araştırma bulguları işletmelerin bilgi eksikliği ve finansal yetersizlikler nedeniyle dijital dönüşüm sürecini tam olarak entegre etmekte zorluk yaşadığını da ortaya koymaktadır. Bu bağlamda; dijital altyapı yatırımlarının artırılması, çalışanların dijital yetkinliklerinin geliştirilmesi, devlet desteklerinin genişletilmesi ve dijital güvenlik önlemlerinin güçlendirilmesi önerilmektedir. Ayrıca stratejik planlamada dijital dönüşümün önceliklendirilmesi, sektöre özel dijitalleşme politikalarının benimsenmesi ve akademik-kamusal iş birliklerinin teşvik edilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, dijital dönüşüm işletmelerin gelecekteki rekabet gücünü şekillendiren en önemli unsurlardan biri hâline gelmiştir. Bu nedenle işletmelerin dijital dönüşüm stratejilerini etkili bir şekilde planlaması, teknolojiye yönelik yatırımlarını stratejik hedeflerle uyumlu hâle getirmesi ve değişen iş dünyası dinamiklerine hızlıca adapte olması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of digital transformation on the core functions of businesses. Globalization and technological advancements have made digital transformation a necessity for maintaining competitiveness. The adoption of digital technologies is critical for ensuring business sustainability, enhancing operational efficiency and responding swiftly to customer expectations. Accordingly, this study comprehensively examines the digital transformation processes of businesses operating in the TRC2 region and investigates their effects on core business functions. A survey method was employed to assess businesses' levels of adaptation to digital transformation and its impact on their operations. The collected data were statistically analyzed using the latest version of SPSS and the effects on business functions were thoroughly evaluated. The findings reveal that businesses effectively implementing digital transformation strategies accelerate decision-making, optimize costs, reduce operational errors and enhance customer satisfaction. Conversely, those that fail to fully embrace digital transformation risk losing their competitive edge. The results underscore the necessity of effective management of digital transformation. Nonetheless, the findings also indicate that many businesses face barriers such as knowledge gaps and financial constraints. Therefore, this study offers practical recommendations: increasing investments in digital infrastructure, improving employees' digital skills, expanding governmental support, and strengthening cybersecurity. Prioritizing digitalization in strategic planning, adopting sector-specific policies and encouraging academia-public partnerships are also advised. In conclusion, digital transformation has become one of the most decisive factors shaping future business competitiveness. Therefore, businesses must plan and implement digital strategies effectively, invest in relevant technologies and adapt to evolving business dynamics.