Yusuf El-Karadâvî'nin İslâm aile hukukuna yaklaşımı
Yusuf Al-Qaradawi's approach to Islamic family law
- Tez No: 946556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ AYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İslâm hukuku ve toplumsal değişim bağlamında Yusuf el-Karadâvî'nin İslâm Aile Hukukuna Yaklaşımını ele alan bu çalışma, onun evlilik, boşanma, aile yapısı ve cinsiyet rolleri üzerine görüşlerini kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Karadâvî'nin fikirlerinin, İslâm hukukunun modern dünyadaki uygulanabilirliği ve esnekliği üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Araştırmanın temel problemi, Karadâvî'nin İslâm Aile Hukukuna dair yaklaşımlarının, değişen toplumsal yapılar karşısında nasıl bir çözüm sunduğunu ve İslâm hukukunun çağdaş meselelerle nasıl uyum sağlayabileceğini ortaya koymaktır. Çalışma, Karadâvî'nin eserleri ve ilgili akademik literatür aracılığıyla, onun aile hukuku çerçevesinde sunduğu yorumları incelerken, bu yorumların günümüz toplumlarındaki hukuki ve sosyal dönüşümlerle ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tez, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Karadâvî'nin hayatı, akademik çalışmaları ve ilmî mirası ele alınmaktadır. Birinci bölümde, İslâm aile hukukunda evlilik ve boşanma konuları incelenirken, ikinci bölümde Karadâvî'nin evlenme ile ilgili hükümler konusundaki yaklaşımları ayrıntılı olarak analiz edilmektedir. Çalışmanın sonuçları, İslâm hukukunun çağdaş meselelere nasıl adapte edilebileceğine dair önemli bir bakış sunarak, bu alandaki akademik tartışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, in the context of Islamic law and social change, comprehensively analyzes Yusuf al-Qaradawi's approach to Islamic family law, focusing on his views on marriage, divorce, family structure, and gender roles. The study evaluates the impact of Qaradawi's ideas on the applicability and flexibility of Islamic law in the modern world. The central problem of the research is to explore how Qaradawi's approach to Islamic family law offers solutions in the face of changing societal structures, and how Islamic law can adapt to contemporary issues. Through examining Qaradawi's works and related academic literature, the study aims to assess how his interpretations within the framework of family law relate to the legal and social transformations in today's societies. The thesis consists of an introduction and two main chapters. In the introduction, Qaradawi's life, academic works, and scholarly legacy are discussed. The first chapter examines the topics of marriage and divorce in Islamic family law, while the second chapter provides a detailed analysis of Qaradawi's views on the regulations concerning marriage. The findings of the study offer valuable insights into how Islamic law can be adapted to contemporary issues, contributing to the academic debates in this field.