Narco-violence as a form of political violence: A comparative analysis over Colombia and Mexico
Bir siyasal şiddet biçimi olarak narko-şiddet: Kolombiya ve Meksika üzerine karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 715600
  2. Yazar: ONUR AĞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESTER RUBEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Kolombiya ve Meksika'da uyuşturucu madde ticaretiyle bağlantılı olan ve aynı zamanda seviyesi ve etkileri iç savaş hâlindeki ülkelerdekilerle kıyaslanacak hâle gelen şiddet,“narko-şiddet”olarak adlandırılmaktadır. Narko-şiddetin her yerde olmasını ve yayılmasını mümkün kılan iktidar ilişkilerini anlamaya ve izah etmeyi hedefleyen bu tez, konuya dair Bu tez, temel ve öncelikli olarak, 1970'lerden 2010'ların başına dek, Kolombiya ve Meksika'daki narco-şiddetin nasıl biçimlendiği ve işlediğinin anlaşılabilmesi ve izah edilebilmesi için yeni ve eleştirel bir yaklaşıma olan ihtiyaca dikkat çekmektedir. Bu doğrultuda, Foucaultcu bir yaklaşım üzerinden hareketle, çalışma, disciplinci-iktidar, bio-iktidar ve nekro-iktidar biçimlerini bir araya getirmekte ve ortaya koyduğu kuramsal çerçeveyi Kolombiya ve Meksika'da 1970'lerin ortalarından itibaren süregiden narko-şiddetin tarihine uygulamaktadır. Çalışma, eleştirel bir soru olan“narko-şiddet, nasıl işlemekte ve bu aşırı eşiğe gelmektedir”sorusundan yola çıkmaktadır. Bu bağlamda, tez, resmî güvenlik kurumlarının ve diğer silahlı grupların politikalarını ve eylemlerini gözlemleyerek ve inceleyerek, narko-şiddetin ve beraberinde getirdiği kültürleşmenin dinamik ve ilişkisel oluşumlarını ve yeniden üretimlerini takip ve analiz etmektedir. Tez, narko-şiddetin ve pratiklerinin siyasal olduğunu ve bunun nedeninin hukuki konular ya da uygulamalar olmalarından değil; Meksikalı ve Kolombiyalılar'ın gündelik yaşamlarına olan dönüştürücü etkisinden kaynaklandığını savunmaktadır. İki ülkenin yakın zamanlı siyasal tarihlerinin gösterdiği gibi, narko-şiddet, bu iki ülkedeki bireylerin ve toplumları 'narko-özneler'e dönüştüren belirli iktidar formları altında işlemektedir. Tez, narko-şiddetin bir sonucu ve etkisi olarak, Kolombiya ve Meksika'nın dönemsel olarak, yaşamayı ve ölmeyi hakedenler olarak bölünen nüfusların yaşadığı mekanlara dönüştüğü ve ayrıca, bu bölgede saygın biçimde ölmenin ve bedensel bütünlüğü korumanın birer siyasal ayrıcalık hâline geldiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The level and effects of violence related to drug trafficking in Colombia and México, which have recently become comparable to those seen in war-torn countries, are termed 'narco-violence'. With the aim of understanding and elucidating the relations of power that render the omnipresence and spreading of narco-violence in these countries, this dissertation calls attention to the need for a new account and critical approach to the subject. In this respect, drawing on a Foucauldian approach, the dissertation offers a new theoretical framework that engages disciplinary, biopower, and necropower, then applies it to the modern history of narco-violence that has endured since the mid-1970s in Colombia and Mexico. The dissertation takes off from the critical question of 'how narco-violence operates and comes to an extreme threshold might be understood?' In this respect, it traces and assesses the dynamic and relational formations and re-productions of narco-violence and its concomitant acculturation by observing and analysing the policies and deeds of the official institutions and other armed groups. The dissertation argues that narco-violence is political not because its practices are illegal issues or applications but due to its transformative effects on the daily lives of Mexican and Colombian people equally. It operates under specific forms of power that result in the subjectivisation of Colombian and Mexican individuals and the societies into 'narco-subjects' as observed as the analysis of the modern political histories of these countries reflect. The thesis contends that as a consequence and effect of narco-violence Colombia and Mexico have morphosed into spaces of populations that are divided into worthy of living and not, while a decent death and keeping the integrity of individual bodies have politically become a privilege.