Akademisyenlerin çoklu mesleki rollerinin iş ve özel yaşamlarına yansımaları
Reflections of academics'multiple professional roles on their work and private life
  1. Tez No: 946560
  2. Yazar: AYNUR GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN TÜLÜBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı akademisyenlerin çoklu mesleki rollerinin iş ve özel yaşamlarına yansımalarını tespit etmektir. Araştırma, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan farklı ünvanlara sahip 12 öğretim üyesinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler, içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre akademisyenlik mesleğinin belirli ilkelere dayalı olarak gerçekleştirilmesi gereken sorumlulukları bulunan bir meslek olarak tanımlandığı tespit edilmiştir. Ayrıca, mesleğin doğası gereği rol fazlalıklarının olduğu ve zaman zaman rol çatışmalarının yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda toplumsal itibar, kariyer imkanları, seyahat imkanı, yeni insanlar tanıma, kendini geliştirme, rol model olma etkenlerinin mesleki rolleri desteklediği; bütçe yetersizliği, ekstra idari görevler, fiziki imkanların yetersizliği, hiyerarşik engeller, mesleki rollerin doğasından kaynaklı etkenlerin ise rolleri kısıtladığı tespit edilmiştir. Akademisyenlerin mesleki rollerini yerine getirirken karşılaştıkları olumsuzlukların çeşitli fiziksel ve psikolojik etkiler ortaya çıkardığı da bulgular arasındadır. İş ve yaşam dengesinin sağlanmasında zaman yönetiminin önemli olduğu vurgulanarak akademisyenlerin süreci etkili biçimde yönetmek ve olumsuzluklarla başa çıkabilmek için aile desteği, arkadaş desteği, disiplinli çalışma, özveri, hobilere zaman ayırma gibi çeşitli stratejiler geliştirdikleri tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the reflections of academicians' multiple professional roles on their work and private lives. It was carried out with the participation of 12 faculty members with different titles working at Kütahya Health Sciences University Faculty of Medicine. A semi-structured interview technique obtained the research data. The data obtained from the interviews were subjected to content analysis. According to the research results, it has been determined that the academic profession is defined as a profession with responsibilities that must be fulfilled based on certain principles. In addition, it has been concluded that due to the nature of the profession, there are excess roles and that role conflicts occur from time to time. As a result of the research, it has been determined that social reputation, career opportunities, travel opportunities, meeting new people, self-development, and being a role model support professional roles; while budget insufficiency, extra administrative duties, insufficiency of physical facilities, hierarchical obstacles, and factors originating from the nature of professional roles restrict roles. It is also among the findings that the negativities that academics encounter while fulfilling their professional roles cause various physical and psychological effects. It has been determined that time management is important in ensuring work-life balance and that academics develop various strategies such as family support, friend support, disciplined work, devotion, and spending time on hobbies in order to manage the process effectively and cope with negativities. In light of the findings, various suggestions have been presented for researchers and practitioners.