Akademisyenlerin kadın yöneticilere karşı tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of academicians' attitudes towards female managers
  1. Tez No: 956358
  2. Yazar: ESRA EKMEKÇİ TONKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KUMCAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, akademisyenlerin kadın yöneticilere karşı tutumlarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Kadınların yönetim pozisyonlarına yükselmeleri sürecinde karşılaştıkları engeller, toplumsal cinsiyet rolleri, cam tavan sendromu ve kurumsal yapılar bağlamında ele alınmıştır. Araştırmanın temel problemi, akademisyenlerin kadın yöneticilere yönelik tutumlarının belirlenmesi ve bu tutumların cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, unvan, mesleki deneyim, kurumda çalışma süresi gibi sosyo-demografik değişkenlerle ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırma evrenini, 2024-2025 akademik eğitim-öğretim yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde görev yapan 2343 akademisyen oluşturmaktadır. Bu evren içerisinden“Kolay Ulaşılabilen Örnekleme”yöntemiyle seçilen 263 akademisyen örneklem olarak belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. İlk bölümde, katılımcıların demografik bilgileri yer almakta, ikinci bölümde ise 27 maddeden oluşan“Kadın Yöneticilere Karşı Tutum Ölçeği”ile akademisyenlerin kadın yöneticilere ilişkin algı ve tutumları ölçülmektedir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde hem betimsel hem de çıkarımsal istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirilmiş, normal dağılıma uymayan değişkenlerin analizinde parametrik olmayan testler tercih edilmiştir. İkili grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi, üç ve daha fazla gruba yönelik karşılaştırmalarda ise Kruskal-Wallis H testi kullanılmış; anlamlı farklılık tespit edilen çoklu gruplarda Dunn testi ile post-hoc analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları,“Görevi Yürütme”,“İlişkileri Yönetme”ve“İş Etiği”alt boyutlarında incelenerek değerlendirilmiştir. Akademisyenlerin kadın yöneticilere yönelik tutumlarının genel olarak olumlu düzeyde olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkeni, tüm alt boyutlarda anlamlı farklılık yaratmış; kadın akademisyenlerin, erkek meslektaşlarına kıyasla kadın yöneticilere karşı daha olumlu tutumlar sergilediği tespit edilmiştir. Yaş ve mesleki deneyim değişkenleri yalnızca“İş Etiği”alt boyutunda anlamlı farklılık göstermiş; ileri yaş ve kıdeme sahip katılımcıların etik değerlere ilişkin tutumlarının daha olumlu olduğu gözlemlenmiştir. Buna karşılık, akademik unvan, çocuk sayısı, kurumda çalışma süresi gibi değişkenlerin kadın yöneticilere yönelik tutumlar üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Elde edilen bu sonuçlar, kadın liderliğine yönelik tutumların özellikle toplumsal cinsiyet ve etik değer algıları çerçevesinde şekillendiğini ve bazı bireysel demografik özelliklerin bu tutumlarda belirleyici olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the attitudes of academicians towards female managers. The barriers women face in advancing to managerial positions are discussed within the context of gender roles, the glass ceiling syndrome, and institutional structures. The main objective of the study is to determine the attitudes of academicians towards female managers and to explore the relationship of these attitudes with socio-demographic variables such as gender, age, number of children, academic title, professional experience, and length of service at the institution. The research population consists of 2,343 academicians working at Ondokuz Mayıs University during the 2024–2025 academic year. A sample of 263 academicians was selected using the“Convenience Sampling”method. A two-part questionnaire was used as the data collection tool. The first part included demographic information, while the second part employed the“Attitude Towards Female Managers Scale”consisting of 27 items to assess the participants' perceptions and attitudes. Both descriptive and inferential statistical methods were used to analyze the data. The normality of the data was evaluated using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. Non-parametric tests were employed for variables that did not meet the assumption of normality. The Mann-Whitney U test was used for comparisons between two groups, and the Kruskal-Wallis H test was used for comparisons involving three or more groups. In cases where significant differences were found, post-hoc analyses were conducted using the Dunn test. The research findings were evaluated based on the sub-dimensions of“Task Performance,”“Relationship Management,”and“Work Ethics.”It was found that academicians generally had a positive attitude towards female managers. Gender was found to create a significant difference in all sub-dimensions, with female academicians displaying more favorable attitudes compared to their male colleagues. Age and professional experience showed significant differences only in the“Work Ethics”sub-dimension, with participants of older age and higher experience levels exhibiting more positive attitudes. In contrast, academic title, number of children, and length of service at the institution did not show a significant effect on attitudes towards female managers. These results suggest that attitudes toward female leadership are particularly shaped by perceptions of gender roles and ethical values, and that certain individual demographic factors may be influential in forming these attitudes.