Hisse senedi piyasasında teknik analiz yönteminin güvenilirliğinin test edilmesi
Testing of the reliability of technical analysis method in stock markets
  1. Tez No: 190148
  2. Yazar: ÖNDER AKCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİM SÖZBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Çalışmada teknik analiz yöntemiyle hisse senedi getirilerinin analizi teorik olarakincelenmiş ve konular İMKB uygulamaları ile açıklanmaya çalışılmıştır. Teknik analizintanımı,doğuşu, tarihsel gelişimi, temel prensipleri ve varsayımları açıklanmıştır. Teknik analizyönteminde kullanımı, anlaşılabilirliği kolay, en çok kullanılan ve bilinen teknik analiz araçve yöntemleri açıklanmış, İMKB uygulamaları ile konu incelenmiştir. Çalışmada farklıyöntemler ve uygulamalar ile oluşturulan sistemler test edilmiş, istikrarlı ve uzun vadede,farklı özelliklerdeki dönemlerin ve dalgalanmaların da olabileceği varsayımıyla hareketedilerek, en çok karı elde ettiren sistemler oluşturulmaya çalışılmıştır. Yapılan İMKBuygulaması sonucunda elde edilen bulgular şunlardır; teknik analiz göstergeleri üzerindefarklı uygulama modelleri oluşturularak bu göstergelerin karlılığının artırılabileceği,endeksteki trende göre farklı göstergelerle alım ve satım kararları verilerek karlılığınartırılabileceği, göstergelerin doğru ve sistemli kullanılmaları halinde güvenilir araçlar olduğuanlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study inspects the analysis of share returns theoretically through technicalanalysis method and topics are explained through ISE applications.The definition of technicalanalysis, its birth, growth, main principles and theories are given. Applications and methods,which are the most common and the easiest in technical analysis are explained and the topic isinspected through ISE examples. This study tries to construct the most profitable systems byexamining different systems based on different methods and applications over a long-termperiod and in a stable environment by taking into consideration the possibility of terms withdifferent charecteristics and fluctuations.The outcomes after ISE applications are: Profitabilityof technical analysis indicators can be increased by constructing different application modelson these indicators, profitability can be increased by trading according to the trends in indexby different indicators and also understood that indicators can be reliable if usedsystematically and correctly.