Öğretmenlerin bütünleştirme eğitimine ilişkin endişeleri, öğretimde bilinçli farkındalık ve öznel iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' concerns about inclusive education, mindfulness in teaching and subjective well-being
  1. Tez No: 946598
  2. Yazar: SEREN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYMİ DOENYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'de özel gereksinimli öğrenciler bütünleştirme eğitimi kapsamında topluma uyum sağlamaları için tipik gelişim gösteren akranlarıyla beraber eğitim alabilmektedir. Bu eğitimin en kaliteli şekilde verilmesinde öğretmenler kilit rol üstlenmektedir. Öğretmenlerin bütünleştirme eğitimine ilişkin endişeleri, eğitim öğretim faaliyetlerini uygulamayı zorlaştırabilir. Bu sebeplerle öğretmenlere yeterli desteğin sunulmasında endişelerinin anlaşılması önemli görülmektedir. Bu doğrultuda bu araştırmada öğretmenlerin bütünleştirme eğitimine ilişkin endişelerini daha kapsamlı bir şekilde incelemek hedeflenmiştir. Bu hedef, öğretmenlerin bütünleştirme eğitimine ilişkin endişeleri ile öğretimde bilinçli farkındalık ve öznel iyi oluşları arasındaki ilişkiyi ele alarak gerçekleştirilmiştir. Örneklemi, 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ili devlet ortaokul ve liselerinde görev yapan 233 kadın, 190 erkek olmak üzere toplam 423 öğretmen oluşturmaktadır. Katılımcıların %94.3'ünün daha önceden kaynaştırma/bütünleştirme öğrencisiyle çalışma deneyimine sahip olduğu belirlenmiştir. Bu araştırmada kadın katılımcıların, erkeklere göre öğretmenlerin bütünleştirmeye ilişkin endişeleri kaynaklar ve zorluklar alt boyutlarında daha endişeli olduğu bulunmuştur. Bütünleştirme eğitimi kaynakları konusunda lise kademesindeki öğretmenlerin ortaokul kademesindeki öğretmenlere göre endişeleri daha yüksek bulunmuştur. İş yoğunluğu alt boyutunda ise 11-15 yıl arası kıdeme sahip öğretmenlerin endişeleri diğer kıdem yılındaki öğretmenlere göre daha yüksektir. Öğretmenlerin bütünleştirmeye ilişkin endişe düzeylerinin ailesinde özel gereksinimli birey olup olmamasına ve öğretmenlerin eğitim durumlarına göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Kaynaştırma/bütünleştirme ile ilgili eğitim almayan öğretmenlerin, bu eğitimi alan öğretmenlere göre endişe düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin bütünleştirmeye ilişkin endişelerinin, öğretimde bilinçli farkındalık ve öznel iyi oluşları ile negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu bulunmuştur. Yani öğretmenlerin bütünleştirme eğitimine ilişkin endişeleri arttıkça, öğretimde bilinçli farkındalık ve öznel iyi oluşları azalmaktadır. Dolayısıyla, öğretimde bilinçli farkındalığı ve öznel iyi oluşu arttırmak, endişeleri azaltmada faydalı olabileceği gibi, öğretmenlerin bütünleştirme eğitimine yönelik endişelerini azaltmanın, bilinçli farkındalık ve öznel iyi oluşlarında artış ile ilişkili olabileceği ve böylece olumlu duygularını artırmanın eğitimin kalitesinde rol oynayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, within the scope of inclusive education, students with special needs can receive education together with typically developing peers in order to become better integrated into society. Teachers' concerns about inclusive education can make it difficult to implement educational activities. It is important to provide sufficient support to teachers to ensure that students with special needs receive the best possible education. So, it is important to understand teachers' concerns about inclusive education. For this purpose, this study examined the relationship between teachers' concerns about inclusive education, mindfulness in teaching, and subjective well-being. The sample consisted of 423 teachers (233 female and 190 male) working in public middle and high schools in Istanbul in the 2023-2024 academic year. It was found that 94.3% of the participants had prior experience working with students with special needs. The results showed that teachers' concerns about inclusive education were higher in females than males in the resources and difficulties sub-dimensions. Concerns about resources for inclusive education were higher in high school teachers than in middle school teachers. In the workload sub-dimension, concerns of teachers with 11-15 years of teaching experience are higher than in teachers with other years of experience. No significant difference was found in teachers' concerns about inclusive education according to whether there is an individual with special needs in their family or not and teachers' educational level. Concern levels of teachers who did not receive inclusive education training were found to be higher than in teachers who received the training. It was found that teachers' concerns about inclusive education were significantly negatively correlated to their mindfulness in teaching and subjective well-being. Therefore, it can be said that increasing mindfulness in teaching and subjective well-being or reducing teachers' concerns about inclusive education may be related to an increase in their mindfulness in teaching and subjective well-being.