Çizgi film destekli öğretim sürecinin matematik başarısına ve tutumuna etkisi
The power of cartoon supported teaching process on mathematics achievement and impact on attitude
- Tez No: 946619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL AKBAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, çizgi film destekli matematik öğretiminin öğrencilerin matematik başarılarına ve tutumlarına etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, bir gruba (deney-grubu) çizgi film izletilerek öğretim yapılırken diğer grupta (kontrol grubu) öğretim geleneksel yöntemle sürdürülerek çizgi filmlerin matematik öğretiminde ne derecede etkili araçlar olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmada, ön-test, son-test deney ve kontrol gruplarından oluşmuş, nicel araştırma tekniklerinden yarı deneysel model benimsenmiştir. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının 2. döneminde Van ili İpekyolu ilçesine bağlı Sempaş Ortaokulunun 5. Sınıflarında (5-A, 5-B) öğrenim gören 25'i deney (5-A), 24'ü ise kontrol (5-B) grubu olacak şekilde toplam 49 öğrenciyle yürütülmüştür. Uygulamaya geçilmeden önce veri toplama araçları (başarı testi, tutum ölçeği) ön-test olarak uygulanmıştır. 10 haftalık uygulama sürecinde, haftada 3 çizgi film olmak üzere toplam 30 çizgi film kullanılmıştır. Uygulama sürecinden sonra veri toplama araçları (başarı testi, tutum ölçeği) son-test olarak uygulanmıştır. SPSS-22 programıyla elde edilen bulgular neticesinde; çizgi film destekli matematik öğretiminin, mevcut öğretim programındaki uygulamalarla yürütülen öğretime göre öğrencilerin matematiğe yönelik tutumları üzerinde daha etkili olduğu sonucuna ulaşılırken, matematik başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir. Ancak başarı testinden elde edilen veriler, öğrenme alanları bazında incelendiğinde deney grubu öğrencilerinin geometri öğrenme alanında başarı yüzdelerindeki artış dikkat çekmektedir. Elde edilen bu veriye göre uygulamada kullanılan çizgi filmlerin, geometri öğretimine katkı sağlayabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effect of cartoon-supported mathematics teaching on students' mathematics achievement and attitudes. In this regard, it was tried to determine to what extent cartoons are an effective tool in teaching mathematics by watching cartoons for one group (experimental group) and teaching the lesson with the traditional method to the other group (control group). The study consisted of pre-test, post-test experimental, and control groups, and a quasi-experimental model, one of the quantitative research techniques, was adopted. The research was conducted in the 2nd semester of the 2023-2024 academic year with 49 students in the 5th grades (5-A, 5-B) of Sempaş Secondary School in İpekyolu district of Van province. 25 were the experimental group (5-A) and 24 were the control group (5-B). During the 10-week application period, 30 cartoons were used, 3 cartoons per week. After the implementation, data collection tools (achievement test, attitude scale) were applied as a post-test. As a result of the findings obtained with the SPSS-22 program; While it was concluded that cartoon-supported mathematics teaching was more effective on students' attitudes towards mathematics than teaching with the applications in the current program, no statistically significant difference was detected in mathematics achievement. However, when the data obtained from the achievement test are examined based on learning areas, the increase in the success percentage of the experimental group students in geometry learning draws attention. According to this data obtained, we can say that the cartoons used in the application can contribute to geometry teaching.