Bölge kalkınma ajanslarının bölgesel içsel büyümede rolü: Güney Ege Kalkınma Ajansı örneği
The role of regional development agencies in regional endogenous growth: The case of South Aegean Development Agency
  1. Tez No: 946639
  2. Yazar: DÜRİYE ASENA ACAR KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bölge Kalkınma Ajanslarının Bölgesel İçsel Büyümedeki Rolü: Güney Ege Kalkınma Ajansı Örneği" başlıklı bu tez, Türkiye'deki bölge kalkınma ajanslarının bölgesel içsel büyüme süreçlerindeki rolünü ve katkılarını analiz etmeyi ve Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın bölge kalkınmasında oynadığı rolü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, bölgesel içsel büyüme konusundaki mevcut literatür derinlemesine incelenmiştir. Ulusal ve uluslararası kaynaklar, akademik makaleler, raporlar ve ajans yayınları dahil olmak üzere çeşitli kaynaklar taranarak tezin teorik temeli oluşturulmuş ve kavramsal çerçeve geliştirilmiştir. Ajansın projelerinin yerel ekonomiye olan katkısını ölçmek amacıyla ekonomik göstergeler incelenmiştir. Bölge kalkınma ajanslarının bölge planlama yoluyla içsel büyümeyi teşvik etmedeki rolünü araştırmak için vaka çalışması yaklaşımı benimsenmiştir. Veriler, belge analizi ve planlama süreçlerinin gözlemlenmesi yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler, içerik analizi yöntemiyle incelenerek temalar ve örüntüler belirlenmiştir. Elde edilen veriler ve analiz sonuçları doğrultusunda, Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın bölgesel içsel büyüme üzerindeki rolü değerlendirilmiştir. Tez, ajansın bölgesel kalkınma stratejileri, projeleri ve iş birlikleri üzerinde durarak, bölgesel içsel büyümeyi destekleme ve teşvik etme konusundaki etkisini ortaya koymayı hedeflemiştir. Ayrıca, ajansın hedefleri, yöntemleri ve başarı öyküleri incelenerek, bölgesel içsel büyümenin sağlanmasında ajansın rolünün önemi vurgulanmıştır. Çalışmada, ajansın başarıları, karşılaştığı zorluklar ve gelecekteki potansiyel projeleri hakkında sonuçlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“The Role of Regional Development Agencies in Regional Endogenous Growth: The Case of South Aegean Development Agency”aims to analyze the role and contributions of regional development agencies in Turkey to regional endogenous growth processes and to examine the role played by the South Aegean Development Agency in regional development. In the study, the existing literature on regional endogenous growth has been examined in depth. The theoretical foundation of the thesis was established and the conceptual framework was developed by reviewing various sources, including national and international resources, academic articles, reports, and agency publications. Economic indicators were examined to measure the contribution of the agency's projects to the local economy. A case study approach was adopted to investigate the role of regional development agencies in promoting endogenous growth through regional planning. Data were collected through document analysis and observation of planning processes. The collected data were analyzed using content analysis methodology to identify themes and patterns. In line with the obtained data and analysis results, the role of the South Aegean Development Agency in regional endogenous growth was evaluated. The thesis aimed to reveal the agency's impact on supporting and promoting regional endogenous growth by focusing on the agency's regional development strategies, projects, and collaborations. Furthermore, by examining the agency's objectives, methods, and success stories, the importance of the agency's role in achieving regional endogenous growth was emphasized. The study presents conclusions and recommendations regarding the agency's achievements, challenges it has faced, and potential future projects.