Katılım bankacılığı algısının davranışsal iktisat perspektifinden analizi
An analysis of the perception of participation banking from a behavioral economics perspective
  1. Tez No: 946652
  2. Yazar: BÜNYAMİN KAYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT BİLEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM CEVİZLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Din, Ekonomi, Banking, Religion, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Katılım Bankacılığının Türkiye'deki sektör payı her geçen yıl artış gösterse de henüz istenen düzeyde bulunmamaktadır. Bunun sebeplerini araştırmaya yönelik pek çok akademik çalışma bulunmaktadır. Bu tezin amacı ise Katılım Bankacılığı tercihinin Davranışsal İktisat perspektifi ile değerlendirilerek“çerçeveleme etkisi”altında nasıl değiştiğini ve bu durumun Katılım Bankacılığına olan etkisini incelemektir. Araştırmada deneysel çalışma gerçekleştirilmiş olup, kontrol grubu ve deney grubu olarak iki gruptan oluşmaktadır. Her iki gruba da Katılım Bankacılığı tercihine yönelik aynı finansal sonucu oluşturan soru yöneltilmiştir. Ancak deney grubuna sorudan önce çerçeveleme etkisi içeren metin ön okuma yaptırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; kontrol grubu %69 Konvansiyonel Banka, %31 Katılım Bankacılığı tercihinde bulunurken; deney grubu ise %72 Katılım Bankacılığı, %28 Konvansiyonel Banka tercihinde bulunmuştur. Bu sonuç çerçeveleme etkisinin Katılım Bankacılığı tercihinde ciddi bir değişim oluşturduğunu göstermektedir. Aynı şekilde deneyin devamında katılımcıların Katılım Bankacılığı algı düzeylerini ölçen sorulara verilen yanıtlarda da %9'luk pozitif bir değişim gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde Katılım Bankacılığının daha geniş kitleler tarafından benimsenmesine yönelik politika önerileri sunulmaktadır. Çalışma, Davranışsal İktisat yaklaşımının ve özelde çerçeveleme etkisinin finansal tercihlerde etkisi olduğunu ortaya koymakta ve Katılım Bankacılığı alanında daha etkili iletişim ve pazarlama stratejileri geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Çalışmanın Katılım Bankacılığı algı yönetiminde ve tercihin artırılmasında uygulamaya yönelik önemli çıktılar sunarak, Katılım Finans Strateji Belgesi'nde de yer alan Algı ve Farkındalık temasına katkı sunacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the market share of participation banking in Turkey has exhibited a steady upward trend each year, it has yet to reach the aspirational level. Numerous scholarly investigations have been conducted to elucidate the underlying factors contributing to this outcome. The aim of this thesis is to evaluate the Participation Banking preference with the perspective of Behavioral Economics and to examine how it changes under the“framing effect”and the effect of this situation on Participation Banking. An experimental study was conducted in the research and consists of two groups as the control group and the experimental group. Both groups were asked the same financial result question regarding the Participation Banking preference. However, the experimental group was made to pre-read the text containing the framing effect before the question. According to the results obtained; while the control group preferred 69% Conventional Bank, 31% Participation Banking; the experimental group preferred 72% Participation Banking and 28% Conventional Bank. This result shows that the framing effect created a serious change in the Participation Banking preference. Similarly, a positive change of 9% was observed in the responses given to the questions measuring the perception levels of the participants about Participation Banking in the continuation of the experiment. As a result of the obtained results, policy recommendations are presented for the adoption of Participation Banking by a wider audience. The study reveals that the Behavioral Economics approach and the framing effect in particular have an effect on financial preferences and contributes to the development of more effective communication and marketing strategies in the field of Participation Banking. It is evaluated that the study will contribute to the Perception and Awareness theme, which is also included in the Participation Finance Strategy Document, by providing important outputs for application in the management of perception and increasing preference for Participation Banking.