Sağlık dergilerinde sağlığın kadın bedeni üzerinden yeniden inşası: Sağlık ve Yaşam dergisi örneği
Reconstruction of health on the female body in health magazines: Example of magazines Sağlık ve Yaşam
  1. Tez No: 543983
  2. Yazar: NURAY KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sosyoloji, Public Health, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Birey, toplum içerisinde modern dönemde ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel olarak, postmodern dönemde ise tüketim kültürünün etkisiyle göstergesel bir özne olarak değerlendirilmiştir. Tüketim kültüründeki özne ise her daim tüketmeye hazır, sağlıklı bir bireydir. Kapitalist üretici, ürettiği ürünü satabilmek için her geçen gün yeni stratejiler oluşturmakta ve hâlihazırdaki pazarını yeni söylemler ve gösterilerle daha çok tüketime yönlendirmektedir. Bu gösterinin temel nesnesi, aynı zamanda bazen de öznesi olabilen kadın bedenidir. Kadınlar güzellik, sağlıklı olma, genç görünme ve genç kalma söylemlerinin etkisiyle tüketim kültürünün bedenlerine kolayca müdahale edebileceği bir nesne haline getirilmiştir. Kadın bedeni, gerek tüketimi daha da arttırabilmek adına, gerekse tüketimin öznesi olabilmesi adına basılı medyada magazin nesnesi veya cinsel obje olarak kullanılarak temsil edilmiş ve dolayısıyla kültür endüstrisinin kadınlar için öngördüğü eğlence nesnesi kavramının pekiştirilmesine neden olmuştur. Bu çalışmada, kadın bedeninin, toplumda kadın erkek herkese hitap eden sağlık dergilerinden biri olan“Sağlık ve Yaşam”isimli dergi üzerinden çeşitli söylem ve göstergelerle nasıl cinsel bir obje olarak metalaştırılıp kullanıldığı kültür endüstrisi ve postmodern feminizm bağlamında açıklanmaya çalışılmıştır. Derginin 2016 yılında aylık olarak yayınlanan, 12 sayısındaki resimler göstergebilimsel bir analiz ile eleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The individual has been assessed as economic, social, political and cultural in the society in modern era and assessed as a semiotic subject with effect of consumptive culture in postmodern era. The subject in the consumptive culture is an individual who is always ready to consume and healthy. Capitalist producer is developing new strategies each day to be able to sell what it produced and it is directing its existing markets for more consumption using new expressions and shows. The fundamental object of this show, at the same time and sometimes it can be the subject of the show, is woman body. The women have been converted into a subject which the consumptive culture can interfere their bodies easily with the effects of the expressions about beauty, being healthy, looking and staying young. The woman body has been symbolized as magazinish and sexual object in printed media both to be able to increase consumption and to make it the subject of consumption. Whereat it has caused to consolidation of entertainment concept that culture industry designed for women. In this study, how woman body has been commodified and how it has been used as a sexual object with various expressions by the media are tried to explain in the context of culture industry and postmodern feminism over a magazine named“Sağlık ve Yaşam”(Health and Life) which is one of the health magazines addressing both women and men in the society. The 12th edition of the magazine published monthly in 2016 was criticized by a semiotic analysis.