Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçu (Türk Ceza Kanunu madde 123)
The offence of disturbing an individual's peace and tranquility (Article 123 of Turkish Criminal Code)
  1. Tez No: 946703
  2. Yazar: NUR BANU ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçu (TCK m.123), bireylerin rahatsız edilme-den, huzurlu ve dingin bir yaşam sürdürebilmelerini güvence altına almak amacıyla düzenlenmiştir. Bu suçun anayasal temelleri; Anayasa'nın 17. maddesinde yer alan bireylerin maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkı ile 56. maddesinde güvence altına alınan sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına dayanmaktadır. TCK m.123 kapsamında düzenlenen kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçu; telefon etme, gürültü yapma veya hukuka aykırı başka davranışlarda bulunma şeklindeki seçimlik hareketlerle işlenebilmektedir. Suçun oluşabilmesi için, failin bu hareketleri ısrarlı bir biçimde ve yalnızca mağdurun huzur ve sükûnunu bozma amacıyla gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, anılan suç tipine ilişkin olarak doktrinde yer alan farklı görüşleri ve Yargıtay kararlarındaki uygulama farklılıklarını ele alarak değerlendirmek, ayrıca uygulamada karşılaşılan sorunlara ışık tutmak suretiyle literatüre katkı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The offence of deterioration of individual's peace and tranquility, which is held in article 123 of Turkish Criminal Code, is an offence regulated to protect individual's life in peace and tranquility without being disturbed. The constitutional basis of the offence which is the right to develope individual's material and spiritual existence, is held in article 17 of Turkish Constitution and the right to live in a healty and ba-lanced environment, which is held in artiche 56 of Turkish Constitution. The offence of deterioration of individual's peace and tranquility, which is held in article 123 of Turkish Criminal Code, can be committed by all kinds of op-tional actions such as calling, making nose and other illegal acts. In order for the crime to occur, the perpetrator must act persistently and with the specific intention of disturbing the peace and tranquility of people. This study aims to contribute to the academic literature by analyzing the doctrinal perspectives and the divergent interpretations of the offence in the jurisp-rudence of the Court of Cassation.