Türkiye'de dış göçün istihdam ve işsizlik üzerine etkileri
Effects of migration on employment and unemployment in Turkey
- Tez No: 946704
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SEYMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Göç olgusu, insanlığın her döneminde ortaya çıkan ve gelişen koşullara bağlı olarak dinamizmini korumaktadır. Göç biçimi, bazı devam eden süreçler itibariyle farklı koşullar altında ve farklı şekillerde gerçekleşse de, göç örneğinde olduğu gibi yer değişikliği, kaynak ülkede ve hedef ülkede sosyal, ekonomik ve politik boyutlarıyla bazı köklü değişimler ve yeni oluşumlar ortaya çıkarmaktadır. Toplumun“göç kavramı”ve etkilerine ilişkin açıklığı ve kırılganlıkları, her dönemde yaşanan göç hareketlerinin farklılıklarıyla ele alınmasını gerektirmektedir. Bu durumda, Türkiye'ye yönelik göç hareketleri yalnızca nüfus artışına neden olmakla kalmayıp, güvenlik, barınma, eğitim ve çalışma hayatı gibi öncelikli ele alınması gereken birçok ilgili konuyu da gündeme getirmektedir. Türkiye'ye yönelik dış göçün emek piyasalarına etkileri, akademik araştırma gerektiren konular arasındadır. Küreselleşen dünyada, sermaye ve mal dolaşım hızı, insan hareketliliğini de kendi içinde hızlandırmaktadır. Ancak, bu artan hız, potansiyel hedef ülkelerin çıkarları nedeniyle yavaşlayabilir. Emek piyasasında göçmenler, işgücüne ihtiyaç varsa istenen ancak işgücü talebi karşılandığında fazlalık olarak görülen bir 'insan hareketliliği' olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma, uluslararası göçün küresel hareketliliğinin Türk emek piyasasına yansımalarını araştırmaktadır. Bu tez kapsamında, göç nedeniyle artan nüfus içindeki göçmen rakamlarının etkilerine dayalı olarak emek piyasasındaki istihdam ve işsizlik oranları beş bağımsız değişkenle analiz edilmiştir. Araştırmadaki istatistiksel veriler 1923-2023 dönemini kapsamaktadır. Dış göçün işsizlik üzerindeki etkileri SPSS Programı kullanılarak Regresyon analizi ile araştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre, göç ile işsizlik arasında pozitif bir ilişki olduğu, göçmen sayısı arttıkça işsizlik oranlarının da arttığı görülmektedir. Ayrıca, işgücüne katılım oranı ile işsizlik arasında negatif bir ilişki olduğu, işgücüne katılım oranı arttıkça işsizliğin azaldığı görülmektedir. Okullaşma yılı oranı ile işsizlik arasında pozitif bir ilişki vardır ve eğitim oranı arttıkça nitelikli işgücünün işsizliği, işsizlik oranını arttırmaktadır. Bu tezde, Türkiye'ye dış göçün emek piyasası üzerindeki etkilerini analiz etmek için döneme ait istatistiksel veriler ve literatür çalışmaları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration, maintains its dynamism depending by the conditions that occur and develop in every periods of humankind. Although the form of migration may take place under different conditions and in different ways as of some continuing processes, regardless the change of place as in the case of migration brings out some drastic changes and new formations within their social, economic and political dimensions of the source country and yet same as the target country as well. The society's openness and the vulnerabilities regarding to the“migration concept”and its effects society requires that migration movements experienced in every period be addressed with their differences. In this case, the migration movements towards Turkiye not only cause population growth, but also bring out many related issues that require priority to be addressed such as security, shelter, education and working life to the agenda. The effects of external migration towards Turkey on labor markets are among the issues that require academic research. In the globalizing world, the speed of capital and goods circulation also accelerates human mobility along themselves. However, this increased speed may slow down by the interests of the potential target countries. In the labor market, migrants are evaluated as a 'human mobility' that is desired if there is a need for labor and yet is seen as surplus when the labor demand is met. This study, investigates the reflections of the global mobility of international migration on the Turkish labor market. Within the scope of this thesis, employment and unemployment rates in the labor market were analyzed by five independent variables based on the effects of the figures of migrants in the population which increased due to the migration. The statistical data in the research covers the period between 1923-2023. The effects of external migration on unemployment were investigated with Regression analysis using the SPSS Program. According to the research findings, it is seen that there is a positive relationship between migration and unemployment, and as the number of migrants increases, the unemployment rates also increase. Beside, it shows that there is a negative relationship between the labor force participation rate and unemployment, and as the labor force participation rate increases, unemployment decreases. There is a positive relationship between the schoolling years rate and unemployment, and as the education rate increases, the unemployment of the qualified workforce increases the unemployment rate. In this thesis, statistical data and literature studies belonging to the period were used in order to analyze the effects of external migration to Turkey on the labor market.